Volkswagen ќе увезува и продава возила Bugatti и Rimac во Америка

Volkswagen Group of America потврдува дека потпишала договор за увоз и дистрибуција на возила Bugatti и Rimac.

Извршниот директор на Volkswagen Group of America, Пабло Ди Си, истакнува: „Среќни сме што продолжуваме да дистрибуираме возила на Bugatti преку нашите новопотпишани договори“.

Иако хиперавтомобилите на Bugatti не се ништо ново, тој истакна дека компанијата е „возбудена што сега увезува и дистрибуира модели на Rimac преку оваа соработка, обезбедувајќи уште поголема разновидност за клиентите“.

Volkswagen додаде дека договорот „ја зајакнува постојната синергија меѓу врвот на светот на моторите со внатрешно согорување и врвот на светот на електричните возила“. Дополнително, позицијата на Саша Доеринг како главен извршен директор на Bugatti America ќе се прошири и на Rimac.

Зборувајќи за ова, извршниот директор на Bugatti Rimac, Mate Rimac, рече: „За брендовите Bugatti и Rimac, САД се најсилниот единствен пазар во светот, па затоа е важно да обезбедиме искуство во продажба и сопственост што одговара на извонредните автомобили што ги доставуваме до клиентите. .

Тој додаде дека договорот ќе и овозможи на „новата дилерска мрежа во САД да расте со огромното искуство и ресурси што им се достапни, што ќе ни овозможи да ги комбинираме сите најдобри делови од операцијата за масовно продавање на пазарот со посебни детали прилагодени на клиентите“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!