Volkswagen обвинет дека во Бразил користел „работна сила на робови“!

Бразилскиот суд ја повика германската компанија Volkswagen (VW) на сослушување под обвинение за кршење на човековите права во земјата за време на воената диктатура, објавија бразилските медиуми…

Како што објавија GDR, SWR и уште неколку дневни весници во Германија цитирајќи ги извештаите на бразилските медиуми, германскиот автомобилски гигант се соочува со истраги затоа што неговата бразилска подружница е обвинета за искористување на ропската работа, трговија со луѓе и систематско кршење на човековите права во стотици случаи за време на војската. диктатури во периодот од 1974 до 1986 година.

Сепак, ова не е прекршување на човековите права во фабриката што го произведе популарниот модел на VW beetle“.

Во истражната документација стои дека германскиот концерн во споменатиот период во споменатиот дел од регионот на Амазон ја основал компанијата Valle do Rio Cristalino. Фармата од 140.000 хектари во бразилската држава Пара требаше да послужи како отскочна штица за  VW да влезе во профитабилниот бизнис со месо, на покана на тогашната диктаторска бразилска воена влада, која на германскиот автомобилски гигант му понуди даночни олеснувања.

Во текстот што го пренесува Deutsche Welle (DW) пишува дека таму се вршени злосторства врз ангажирани работници кои се користеле за сечење шуми, а тоа, според истражниот извештај, најверојатно со знаење на раководството на VW во Волфсбург.

„Тоа беше облик на модерно ропство“, рече обвинителот Рафаел Гарсија во Рио де Жанеиро. Концернот за овој случај бил известен на 19 мај и бил повикан на рочиште на 14 јуни пред Стопанскиот суд во главниот град на Бразил.

На барање на истражувачкиот новинарски тим, Volkswagen изјави дека не можат да ги коментираат овие наводи „поради можен правен процес во Бразил“ и дека „секој инцидент поврзан со истрагата на истражните органи се сфаќа многу сериозно“.

Наводите дека компанијата ги прекршила човековите права за време на воената диктатура во Бразил не се нови.

Експертизата на група историчари, нарачана од самата VW во 2017 година, потврди дека овој концерн активно ја поддржува воената диктатура во Бразил.

Volkswagen веќе им плати отштета на жртвите од диктатурата во 2020 година, додава DW.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Stellantis вложува во Германија во производство на суровини за батерии

Audi вложува уште 300 милиони евра во својата фабрика во Унгарија

Hyundai и KiA во проблеми поради дизелот

До 2030 година во ЕУ ќе има над 60 милиони електрични автомобили

Половина од постојките за полнење на EV во Европа се лоцирани во две земји

Stellantis го запира производството во погоните во Рен поради недостаток на чипови

Tesla ги поскапи автомобилите во САД поради инфлација

Во Шпанија ќе се произведуваат новите генерации на електрични модели на Ford

VW е нова жртва на недостаток на полу проводници во светот на автомобилите