Volkswagen официјално започна и голем проект на грчкиот остров Астипалаја

Германската марка достави осум електрични автомобили на овој остров во Егејското Море, а возилата ги предаде извршниот директор на Volkswagen – Херберт Дис…

Автомобилите беа пречекани од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Премиерот Мицотакис неодамна објави дека преминот кон „чиста“ енергија ќе биде централна улога во планот за закрепнување на земјата по кризата со корона.

„Астипалеа ќе биде платформа за тестирање на„ зелената “транзиција, а енергетската автономија доаѓа од природни извори“, рече грчкиот премиер при приемот на автомобилот.

Германскиот производител на автомобили Volkswagen предаде осум возила кои првично ќе ги користат локалната полиција, крајбрежната стража и секако брзата помош.

Но, ова е само почеток. Планот е Астипалеа целосно да се откаже од системот за јавен превоз, а Volkswagen ќе испорача 200 електрични автомобили што ќе им бидат достапни на островјаните преку системот за споделување возења на овој грчки остров.

Покрај тоа, се планираат специјални субвенции за набавка на возила со батерии и полначи, а властите имаат намера да ги охрабрат жителите на овој остров да купуваат електрични велосипеди.

Во моментов, најголемиот дел од енергетските потреби на Астипалеа се решаваат преку дизел генератори, но тоа треба значително да се промени до 2023 година, кога најголемиот дел од енергијата ќе пристигне преку соларни панели.

Инаку, компанијата Volkswagen веќе инсталирала 12 станици со полначи  за електрични возила на островот и планира да постави уште 16 станици за да ја оптимизира инфраструктурата.

Херберт Дис истакна дека ова е голем проект и дека тој ќе биде многу важен за во иднина, затоа што е голема шанса да се научи.

„Астипалеа може да стане пример за брза трансформација, со тесна соработка меѓу владите и приватните компании“, рекол во таа пригода првиот човек на Volkswagen.

Се чини дека ова е одлична почетна точка, бидејќи Астипалеа има само 1.300 жители и површина од околу 100 квадратни километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иновативни метлички со две острици

Германците вградуваат клима уреди и во автопат

Lamborghini со нов V12 со хибридна помош

Електричен AC Cobra Series1

Повеќе од две и пол децении ESP спасува животи на патот

Beach Bot автономен робот „чешла“ плажи собира остатоци од цигари, ѓубре…

Шатл без возач, тестира гуми без воздух!

Во Русија направен најголемиот мобилен полнач за EV во светот!

Hyundai ќе понуди Ioniq 5 N перформанс изведба