Volkswagen укинува работни места поради слабата побарувачка за електрични возила

Volkswagen објави дека ќе ги укине работните места во фабриката за електрични автомобили во Цвикау во својата земја Германија поради слабата побарувачка.

Според VW, 269 работници ќе останат без работа по истекот на 12-месечниот договор. Деталите ќе се утврдат во наредните денови во договор со работничкиот совет. Компанијата наведува дека укинува работни места поради „актуелната состојба на пазарот“.

Се смета дека побарувачката за електрични автомобили е слаба поради високата инфлација и отстранувањето на владините стимулации.

Фабриката во Цвикау ексклузивно склопува електрични автомобили за VW и нејзините марки Audi и Cupra. Вработува вкупно 10.700 работници, вклучувајќи 2.200 привремени работници, кои исто така може да останат без работа.

„ Volkswagen се уште е 100 отсто убеден дека треба да продолжи по патот кон електричната мобилност“, нагласи нивниот портпарол, додавајќи дека не ги промениле своите планови. Иднината на фабриката е сигурна, додаде тој, најавувајќи нови инвестиции.

Фабриката беше првата во VW која започна со производство на електрични возила, моделите ID.3, ID.4 и ID.5 на VW, Q4 e-tron на Audi и Q4 Sportback и Cuprin Born. Производството на автомобили со мотори на внатрешно согорување беше прекинато во 2020 година.

И покрај слободниот капацитет на фабриката во Цвикау, компанијата планира да ги произведува Audi Q4 e-tron и VW ID.3 и во други фабрики. „Од крајот на тековната 2023 година ќе го произведуваме Q4 e-tron и во Брисел и во Цвикау“, изјави портпаролката на Audi.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Dacia Duster без дизел мотор!

Urban SUV Concept на Toyota

Дали правилно го подготвив те вашиот автомобил за зимата?

Електричниот Hyundai Ioniq 6 е избран за шкотски автомобил на годината

Kia EV9 финалист во изборот за Европски автомобил на годината

Peugeot 208 Rallye

Вашиот автомобил ве шпионира!?

Потресна исповед на директорот на  Volkswagen 

Mercedes го сели производството на SUV моселот EQS од САД во Германија?