Volvo и Geely со заеднички бизнис за мотори

Во Volvo Cars и Zhejiang Geely Holding Group планираат да започнат соработка за производство на напредни погонски агрегати за нивните модели

Новиот бизнис ќе развие хибридни погони на следната генерација и мотори со внатрешно согорување за групни брендови како Volvo, Lotus, Lynk & CO и Geely Auto, како и трети страни, се вели во соопштението.

Извршниот директор на Volvo, Хакан Самуелсон, рече дека овој потег помага дополнително да се забрза притисокот на шведскиот производител на автомобили, управувани од батерии, да учествуваат во половина од глобалната продажба до 2025 година.

„Volvo презеде уште еден одлучувачки чекор кон електрификација со прилагодување на деловната структура“, рече Самуелсон за Automotive News Europe.

Соединувањето треба да обезбеди пониски цени на погонските единици, што се очекува да учествуваат во другите 50 проценти од продажбата на компанијата во средината на 2020-тите, рече тој.

 

„Бидејќи половина од нашите автомобили ќе бидат хибриди (до 2025 година), ние ги обезбедуваме потребните ресурси за понатамошно развивање на истите”, рече Самуелсон.

Volvo минатата година продаде повеќе од 640.000 возила на глобално ниво и има за цел да го зголеми тој волумен на 800.000 до 2020 година.

Со продажбата на Volvo за 2018 година, Geely Group, во која спаѓаат и такси-производителот LEVC со седиште во Велика Британија, потоа Lotus и малезискиот производител на автомобили Proton, лани пласираа над 2 милиони возила.

„Ова ќе продолжи да расте рапидно во иднина“,  при што ги штити развојните ресурси на компанијата, особено инженерите чии буџети би биле намалени бидејќи Volvo става акцент на полни-електрични погони над хибридни и традиционални погони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија – Преполни плацови со нови возила купувачите претпазливи

На глобално ниво Renault отпушта 15.000 работници!

Пазарот во Германија полека заздравува

Пресврт: РКЕ со одлука за поевтинување на горивата од полноќ!

Продолжува окрупнувањето во авто- индустријата: Алијанската меѓу Ford и Volkswagen се официјализира

Datsun redi-GO facelift

Најавена новата Nissan Frontier

Еуроимпекс во партнерство со меѓународниот проект во рамките на програмата  „Еразмус +“

Извозната агенција на Италија одобри заем за Fiat Chrysler