Volvo ќе ја проширува SUV понудата

Понудата на SUV модели од портфолиото на компанијата  Volvo би можела, наскоро, да се зголеми со воведување на нови модели…

Првите луѓе на Volvo сериозно размислуваат за проширување на нивната SUV понуда, што би вклучувало помал модел од актуелниот XC40 како и поголем во  однос нa XC90….

Оваа информација, за Auto Express, ја потврдил Хакан Самиелсон (Hakan Samuelsson) директор на компанијата Volvo.

Производителот на премиум возила од Шведска пред неколку дена соопшти дека реализирал рекордна продажба во првата половина на тековната 2019 година изразено во апсолутни бројки тоа значи пласирани 340.000 возила.

Директорот истакнал дека добрите резултати на продажбата се последица од фактот дека од компанијата добро ги „пополниле“ очигледните „дупки“ во понудата на модели на Volvo.

Освен за SUV модели, во  Volvo размислуваат и за пласирање на „ обични“ автомобили во нови сегменти.

Инаку, SUV моделите сочинуваат дури 61 % од вкупната продажба на компанијата Volvo во првата половина на тековната 2019-та, што е за 10 % повеќе во однос на истиот период минатата 2018 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW го најави Nivus crossover coupe!

Во Германија на „склад“ 350,000 нови половни автомобили!

Новиот Renault Captur освои 5ѕвезди на Euro NCAP crash тестовите

Започна производството на Volkswagen T-Roc cabriolet

Alfa Romeo Stelvio QV спортски автомобил на годината!

Новата Škoda Octavia максимално безбедна потврдено на Euro NCAP тестот

Новата Škoda Rapid пристига 2021 година!

SUV треската се уште ја тресе Европа, а најбарани креациите на Volkswagen!

На Daimler му се заканува нов отповик