Volvo претстави патент со кој воланот се преместува од десна на лева страна

Volvo има патентирано систем кој овозможува воланот на возилото, како и неговата табла со инструменти, да се лизга од едната на другата страна од внатрешноста…

Да се ​​има возило во кое воланот може да се лизга одлево надесно може да изгледа како нешто од научно-фантастичен филм, но како што автономните технологии стануваат сè почести, тоа е нешто што Volvo може да го претвори во реалност.

Таквиот систем ќе овозможи многу.

Прво, совозачот може да стане возач додека вози, со едноставно движење на воланот.

Исто така, возењето во земји каде што возите од друга страна, исто така, би станало „детска шега“.

Volvo не откри како би функционирало менувањето на педалот и дали и совозачот и возачот би имале педали што би активирале во зависност од положбата на воланот.

Во секој случај, овој концепт е сè уште во фаза на развој, но се чини ветувачки и веруваме дека ќе донесе вистинска револуција во возењето односно патната мобилност од иднината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hummer се врати како моќен и целосно електричен pick-up!

VW ID.3 со пер ѕвездички на Euro NCAP

Fiat 500 Elletrica и во Abarth изведба

Во зима електричниот Tesla поминува помалку километри одошто во лето!

Се за првиот потполно електричен автомобил на Dacia

Audi RS e-tron GT со 700 КС на струја!

Renault Megane eVision concept

Hyundai има за цел да стане лидер во електромобилноста во Европа

Нова Toyota Mirai пристигнува во декември