Возачите на Alfa Romeo Racing F1 Team

Воачите на Alfa Romeo Recing F1 Team-  Кими Раиконен и Антонио Џовинаци, на патеката за тестирање на Alfa Romeo во Балоко ги испробаа моделите со ознака Quadrifoglio на производителот на спортски возила од Милано

Светскиот шампион во Formula 1 од 2007 година седнал зад управувачот на Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, a неговиот помлад тимски колега Италијанецот ја возел Giullia Quadrifoglio.

И двата модела се задвижувани од бензински Bi—Turbo агрегат, со шест цилиндри поставени во форма на латинската буква V, со работен волумен од 2,9-литри, што инаку се развиенби во соработка со Ferrari.

Станува збор за агрегат што испорачува динамитни 510 KS, заедно со вртежен момент од 600 Nm.

Моторот е впарен и со автоматски менувач со осум степени на пренос на силата , со посебно подесување што овозможува менување на брзините за само 150 мили секунди во тркачкиот режим на возење – Race.

Благодарение на тие карактеристики на возилата имовозможува забрзување од 0 до 100 km/h за само 3,8 секунди, како и максимална брзина од импресивни 283 km/h.

Најнапредните технолошки својства, вклучуваат и избор помеѓу четири режими на возење преку селекторот Alfa DNA Pro, каде е веќе спомнатиот режим Race, потоа диференцијал за управување со максималниот момент на вртење  како и прилагодливо потпирање посебно сетирано за овој модел

Следи системот за деактивирање на цилиндрите поради максимална заштеда на гориво и пониска емисија на штетни издувни гасови, особено во населени средини, како и систем на сопирачки изработени од керамика, на познатиот производител -Brembo.

Во кабината на двата автомобила целосно владее спортскиот дух каде особено се издвојуваат илтра лесните – изработени од карбонски влакна спортски седишта  на Sparco, што и се направени да бидат најлесни во сегментот, но, притоа и да гарантираат удобност при долготрајните патувања.

Информативно – забавниот сиситем во автомобилите  е Alfa Connect 3D Nav што се контролира преку централно поставениот колорен екран чувствителен на допир, со големина од 8,8 инча во дијагонала.

Овој систем инаку,  ги подржува и  Apple Car Play, како и Android Auto апликациите.

Интересни е дека и двата модела, во времето на нивното пазарно лансирање, биле најбрзи модели во своите kатегории на легендарната тркачка патека во Нирбургтинг.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хет-трик на Мартин Делев на TWINGO CUP

На Стефановски му одземаа подиум со 25 секунди казна

Му ја украдоа победата на Иџе, па жестоко удри по Италијанците

Ultima RS- Хипер автомобил од Англија со 1.200 расни „грла“

Volkswagen апсолутен крал на „Рингот“, електричниот ID.R просто неверојатен!

Ескалираа работите во таборот од Маранело: Леклер сензационално сака да си замине?!

Игор Стефановски – Иџе со Hyundai јуриша на круна воTCR Италија шампионат!

Замина уште една голема Formula 1 Икона- Почина Ники Лауда

Триумф за Мартин Делев на првата трка на TWINGO CUP