VW форсира природен гас и во Polo и во Golf

Volkwagen за моделска 2019 година ја освежува својата понуда на модели со погон на компримиран природен гас CNG за по зелена флота

Така Polo TGI со мотор со работен волумен од 1,0-литри, со три цилиндри, со моќ од 90KS, добива и трет CNG резервоар, па сега само во CNG мод може да вози 368 km и тоа по новите WLTP стандарди.

Од друга страна, поголемиот Golf TGI сега има нов бензински турбо мотор, со работен волумен од 1,5-литри, со четири цилиндри, со моќ од 130KS, при што автономијата на возење само во CNG мод е продолжена на 422 km, додека потрошувачката изнесува 3.5 – 3.6 kg компримиран гас на изминати 100 km.

Цената на Polo TGI во Германија изнесува до 21.100 евра, a Golf TGI од 26.475 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Електричниот Audi e-Tron GTR – наследник на супер спортистот R8

PSA го префрла производството на Opel Astra од Британија во Германија!

Ford Mustang најпродаван coupe на светот четврта година по ред!

Honda концепт ја најавува електричната иднина во Кина на Шангај 2019

Најавен електричен хипер автомобил Lotus Type 130

Renault со нов дизајнерски центар во Шангај

Детектори што препознаваат дали користите мобилен додека возите!

VW размислува да земе поголем пакет акции од заедничката компанија со ЈАС

Geely лансира нов електричен бренд -Geometry со „убиец“ на Тesla Model 3!