VW го враќа во живот името Scout за својот електричен pick-up

Volkswagen ги објави своите планови да предвиди две нови робусни електрични возила 4×4 во САД (pick-up и SUV), чие производство, сепак, нема да започне до 2026 година.

Двата автомобили ќе бидат дизајнирани и произведени во САД, а првите прототипови ќе бидат претставени следната година. Volkswagen ќе го оживее и теренскиот бренд Scout што го купи минатата година.

Германците најавуваат дека марката Scout ќе биде формирана подоцна оваа година и ќе биде одвоена од главната марка Volkswagenи ќе биде „изградена на нов концепт на техничка платформа“ што ќе донесе „нов пик-ап и кредибилитет [на цврсти теренци]. “ над сегашната понуда на Volkswagen. модел.

Ова сугерира дека платформата MEB која моментално се користи за Volkswagen EV нема да биде усвоена, пишува британски Autocar.

„Компанијата што ќе ја основаме оваа година ќе биде специјална единица и бренд во рамките на групацијата Volkswagen, која ќе се управува независно“, изјави Арно Антлиц (Arno Antlitz), главен финансиски директор на групацијата Volkswagen. „Ова е во согласност со новиот модел за управување со групи – мали единици кои дејствуваат агилно и имаат пристап до нашите технолошки платформи за да ги искористат предностите на синергиите.

Компанијата се стреми кон 10% удел на пазарот во сегментите на цврсти SUV (R-SUV) и пик-ап во САД. „По успешниот пресврт на Volkswagen во САД, сега ја користиме можноста дополнително да ја зајакнеме нашата позиција на еден од најважните растечки пазари за електрични возила“, рече Херберт Дис (Herber Diess), извршен директор на групацијата Volkswagen.

„Електрификацијата дава историска можност да влеземе во многу атрактивен пик-ап и R-SUV сегмент како група, нагласувајќи ја нашата амбиција да станеме релевантен играч на американскиот пазар.

Volkswagen, исто така, покажа неколку скици од концептуалниот дизајн како дел од најавата, прикажувајќи ги силуетите и на пик-апот и на големиот теренец, кои очигледно беа замислени како ривали на Rivian R1T и R1S.

Scout SUV претходно беше произведен од International Harvester, кој традиционално произведува земјоделски и комерцијални возила. Се произведуваше помеѓу 1961 и 1980 година како прв патнички автомобил на компанијата, а беше достапен и како пик-ап.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Continental се закити со титулата производител на пневматици на годината

Cupra Terramar и Cupra Tavascan

Apple ја интензивира работата на електричниот автомобил

Најавен SsangYong Torres

-Volkswagen плаќа казна од 193 милиони фунти на оштетените Британци во Dieselgate

Системите за полу автономно возење не се така безбедни како што велат!

Претставниците на 7-та сила во Италија велат електрична Panda ќе се прави во Крагуевац

BMW iX1 -зимски тестирања

Обновен Kia Soul