VW одбележа голем успех – 10 милиони произведени стопански возила

Тоа е вистински доказ за успешноста и долговечноста на палетата на модели  Volkswagen Transporter, a најголема заслуга, во оваа приказна, има легендарниот Bulli….

Точно пред 63 години, производниот погон на комерцијалните возила, првенствено на веќе етаблираниот транспортер  Volkswagen T1 (Bulli), почна со работа во Хановер –Стокен (Hannover-Stöcken).

А во саботата на деветти март 2019 година, од производната лента слегол 10-милионитиот примерок, црвено бел Volkswagen T6 Caravella.

По тој повод, направена е видна хуманитарна акција.

Имено, дивизијата за комерцијални возила на Volkswagenдонираше еден T6 Caravellа, во изведба со девет седишта, на детската болница Hannover AUF DER BULT.

Уште една потврда дека Volkswagen е општествено одговорна компанија!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руси и се е можно – Од Bentley направил тенк!?

Обновен Citroën Scarabee d’Or првото возило што ја минало Сахара!

BMW i3 -хит за полицајци пожарникари и итна служба…

Баварците ја одбележуваат 35 годишнината на Series 5 со лимитирано издание

Renault Zoe такси што самостојно вози!

Книгата за брендот Bentley поскапа од автомобил на оваа марка!

Посебна серија Smart ForTwo FCE #21- за збогување со бензинците

Porsche Driving Expеrience-нова авантура и промоција на новиот 911 во Македонија

Новиот Alfa Romeo 8 C – Hybrid co 800 KS