Yamaha Tenere 700 Extreme Edition

Европската филијала на компанијата Yamaha го објави објавувањето на новата верзија на својот популарен авантуристички мотоцикл, чие целосно име е Yamaha Tenere 700 Extreme Edition.

Новата варијанта на мотоциклот е поподготвена за теренско возење од својот претходник, со промени во шасијата и суспензијата, но и со други новитети.

Додека Yamaha Tenere 700 Extreme Edition споделува многу механички компоненти со претходниот модел, ажурирани се шасијата и суспензијата за да се подобрат можностите за теренски пат.

Мотоциклот сега има целосно прилагодливи вилушки од 43 мм KYB кои обезбедуваат дополнителни 20 мм „од“, со што вкупната должина напред е 230 мм.

Надграден е и задниот амортизер, со зголемување на одот за 20 mm – вкупно 220 mm.

Дополнително, вкупната висина на оваа машина е подигната за 20 mm, така што растојанието од подлогата сега е 260 mm.

Други нови карактеристики на Yamaha Tenere 700 Extreme Edition вклучуваат прилагодливи мали „стопи“ од титаниум за оfroad, висок калник во стил на enduro, штитник за ладилникот и едно седиште во стил на endure со 20 mm повеќе подлога од стандардната верзија.

Сепак, промените во суспензијата и висината на седиштето ги подигаат седиштата на 910 mm.

Во суштина, Tenere 700 Extreme Edition е инспириран од моделот Yamaha World Raid, но со сопствен избор на додатоци на опремата што го краси овој претставник на две тркала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati отворен за развој на мали електрични мотоцикли

BMW ја проширува линијата R 18 со нов „крузер“

Tesla Model S најавува подолг досег со помали гуми

Suzuki го задржа GSX-S750 во својата линија за оваа 2023 година

Моќниот KTM 1290 Super Duke RR во лимитирана серија

T.50 во производство!

CFMOTO подготвен да го разбранува пазарот на електрични мотоцикли

Ducati почна со производството на Scrambler моделот

Kymco i-One