Yamaha TY-E 2.0

Запознајте го Yamaha TY-E 2.0, електричен мотоцикл од јапонска фабрика подготвен да се натпреварува во овогодинешниот Тrial светски шампионат …

Компанијата од Ивата (Iwata) сега откри детали за оваа креација на две тркала, направен како дел од плановите за постигнување јаглеродна неутралност до 2050 година.

TY-E 2.0 имаше премиера на салонот во Токио, а еве неколку клучни детали за оваа машина.

Според Yamaha, TY-E 2.0 е дизајниран да обезбеди повеќе забава отколку мотор со внатрешно согорување. Тоа треба да го направи со максимално искористување на карактеристиките на електричните мотоцикли, како што се силниот вртежен момент при ниски вртежи и силно забрзување.

Во основа, TY-E 2.0 е дериват на оригиналната машина TY-E, лансирана во 2018 година. Има нова монокок рамка изработена од композитен ламинат, во која е сместена електричната единица.

Солидните перформанси се загарантирани со комбинација на нови механички делови и електронски контролен систем, како и електроника која наводно може да открие и да се прилагоди на промените во стисокот.

Мотоциклот ќе има нов систем за складирање енергија, достапен во форма на лесна литиум-јонска батерија, за која  Yamaha   вели дека ќе има два и пол пати поголем капацитет од претходниот модел.

Што се однесува до тежината,  Yamaha   не даде прецизни бројки, освен што откри дека ќе биде „поголема од 70 килограми“. Ова не е лоша вест, имајќи предвид дека конкурентна машина како што е Honda Matesa Cota 4RT260 Race Replica тежи околу 77 килограми.

Што се однесува до конкуренцијата, TY-E 2.0 ќе се појави во неколку рунди на светскиот шампионат кој започнува во јуни. Ќе го вози Кеничи Куројама и ќе се натпреварува во фабричкиот тим на Yamaha

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

BMW Motorrad Baby cruiser

Husqvarna ја претстави enduro  линијата 2023 година

Новата линија на KTM 490 пристига кон крајот на годинава

Yamaha  го претстави новиот Tricity 125

Audi и Porsche влегуваат во  F1

Пристигнуваат три нови модели на BMW

Harley-Davidson Nightster

QJMotor 701 со два спортски новини во подготовка

Yamaha MT-09 Cyber Rally