Заврши Dakar 2019 победници Aл-Атијах, Прајс, Кавиљасо, Контардо и Николаев

По 10 етапи со 5.000 km и исто толку брзински испити со 3.000 km конечно заврши уште еден суров, исклучително напорен и опасен маратон на тркала низ непреодните терени на а Перу во 41то издание на Dakar Rally (задржувајчи го традиционалното име на главниот град на Сенегал, Африка каде била целта на првото Rally во јануари 1979 година.

Најпознатиот светски маратон на издржливост на возилата и на возачите, од кои се бараат и извонредни вештини, 41-от по ред, за прв пат е одржан во само една земја во Јужна Америка, во Перу, со старт и цел во главниот град на таа земја Лима.

Во најпопуларната група- класата на автомобили, по трет пат на Dakarпобеди Насер Ал-Атијах од Катар, овој пат како дел од тимот на Toyota, Пред Нани Рома и рели легендата Себастијан Леб.

Австралиецот со КТМ, 31- годишниот Тоби Прајс по втор пат е победник на Dakar, а KTM оствари тројна победа

Во класата на квадови Uимаме тројна победа на Аргентинците ,,Кавиљасо, Фериоли и Галего

Во класата  „SxS“ првите три места ги освоија Контрадо, Гуел и Варела …

Кај „тешкашите“, возачите на камиони Русите Николаев и Сотников освоија двојна победа за Kamaz на годинешното издание на релито Дакар.

Еве ги пласманите на најдобрите по класи на Dakar 2019 :

мотоцикли:

 1. Прајс
 2. Валкнер + 9.13 минути
 3. Сандерлен + 13.34 минути

Автомобили:

 1. Алатија
 2. Рома + 46.42 минути.
 3. Леб + 01.54.18 час

 

Квадови:

 1. Кавиљасо
 2. Пероли + 01.55.37 часови
 3. Галего + 02.11.48

SxS:

 1. Контрадо
 2. Гуел + 01.02.35 часови
 3. варела + 01.05.19

Камиони:

 1. Николаев
 2. Сотников + 25.36 минути

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ultima RS- Хипер автомобил од Англија со 1.200 расни „грла“

Volkswagen апсолутен крал на „Рингот“, електричниот ID.R просто неверојатен!

Ескалираа работите во таборот од Маранело: Леклер сензационално сака да си замине?!

Игор Стефановски – Иџе со Hyundai јуриша на круна воTCR Италија шампионат!

Замина уште една голема Formula 1 Икона- Почина Ники Лауда

Триумф за Мартин Делев на првата трка на TWINGO CUP 

Шефот на F1 тимот на Mercedes на чело на Formula 1 натпреварувањето!

Совети: Сe може да се случи во дел од секундата – „ Аиритон Сена “

Монца под итно бара 60 милиони евра за опстанок во F1 календарот!