Zeekr M-Vision Concept

Zeekr (дел од Geely) го претставува robotaxi M-Vision Concept, електрично возило базирано на новата SEA-M архитектура.

Како што беше најавено, M-Vison ќе биде дел од флотата Vaymo, нудејќи автономни транспортни услуги во САД. Инаку, миниванот е дизајниран од Zeekr во Шведска, а доаѓа со сет на големи лизгачки врати кои овозможуваат лесен пристап до кабината во комбинација со недостатокот на B-столбови.

Кога патникот се приближува до автомобилот, рачките на вратите светнуваат и вратата се отвора со еден допир. Внатре нема волан, па сите пет седишта се за патници. Контролната табла има футуристички изглед со голем екран во средината, странични звучници и скриени отвори за воздух, додека седиштата се обложени со волна и ткаенина.

Предните седишта може да се ротираат за 180 степени создавајќи атмосфера во дневната соба во комбинација со преклопни маси и големи екрани.  Zeekr  наведува дека ова е место за забавување на пријателите, работа, состаноци, завршување на домашната работа, гледање шоу, релаксација или дури и спиење.

Geely истакнува дека платформата SEA-M е рафинирана верзија на архитектурата за одржливо искуство (SEA) која веќе ја користат Volvo, Polestar, Lotus и Smart. Овој, сепак, беше специјално развиен за „роботакси, MPV и логистички возила“ со меѓуоскино растојание помеѓу 2700 mm и 3300 mm.

Засега нема технички спецификации за електромотори или батерии, со најава дека тоа ќе биде објавено подоцна.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Chevrolet Aveo

Подновен Nio EC6

Светска премиера: Нов Renault Espace: Иста DNK, нова генерација

Електричен MINI Cooper SE Cabrio

Подновениот Volkswagen Touareg пристигнува во мај годинава

И официјално Ford Explorer EV

Нов Subaru Crosstrek

2023 Alfa Romeo Giulia & Stelvio

Radical SR10 XXR