Ѕирнете во „тајниот склад“ за автомобили на Volkswagen затворен за јавност

Volkswagen е еден од најстарите големи производители на автомобили и зад себе има многу неверојатни концепти и прототипови…

Некои од нив се чуваат во магацинот на VW Classic во Волфсбург (Wolfsburg), а сега имате можност да ги видите.

YouTuber Џамиер Ор (Jamier Orr) ја имаше привилегијата да влезе во магацинот, да ги види и сними фантастичните автомобили на Volkswagen кои gi има околу 200 под еден покрив.

Тој ја започна својата презентација со ID.R тркачки модели од Goodwood и Pikes Pika, а на видеото е прикажан и Golf GTI TCR Mk8.

Во декември 2020 година, VW објави дека се повлекува од активностите во мотоспортот, што значеше затворање на програмата Touring Car Racing. Автомобилот е целосно камуфлиран бидејќи никогаш не бил официјално претставен, но јасно е дека се работи за „мало чудовиште“.

Дел од колекцијата се електрични примероци на Golf, а има и Golf Cross Country.

Во друштво на моделите (верзиите) на Golf е и лимузината Phaeton, како и ретките Beetle RSi и Passat R36.

Еден прототип што се издвојува дефинитивно е Polo од 1987 година со дизел мотор со два цилиндра, потпомогнат со компресор.

Во магацинот се наоѓа и „Буба“ (Beetle) од 1946 година, една од првите произведени од Volkswagen.

Под истиот покрив се наоѓа заборавениот концепт NILS, електричен едносед кој се уште изгледа футуристички иако е стар повеќе од десет години.

На видеото се прикажани и два кабриолет Beetle RSi.

Поголемиот дел од колекцијата претставуваат во сушност примери на легендарниот Volkswagen Golf (односно негови најразлични варијации и изведби).

Сегашната осма генерација не е неговиот крај бидејќи и официјално е потврдено доаѓањето на деветтата, која веројатно ќе биде последна со мотор со внатрешно согорување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

MINI на купувачите кои чекаат испораки им испраќа џиновски сложувалки

Се продава теренска изведба на Rolls Royce, сопственост на кралот на Мароко

До крајот на годината и специјален BMW M модел

Видео Goodwood Festival of Speed 2022

McLaren P1 Spider Lanzante

Се продава Fiat Tipo што го возел легендарниот Најџел Менсел

Alfa Romeo Giulia Speciale лимитирано издание во 15 примероци

Се продава единствениот Jaguar XJS Shooting Brake

Polestar 5 на „Фестивалот на брзината во Гудвуд“