Знаете ли колку чини просечната Dacia, продадена во Европа?!

И самите знаете дека Dacia е бренд кој продава автомобили со пониска цена и успева во тоа..

Продажбата во Европа силно расте, особено по обновувањето на дистрибуцијата на чипови.

Во Европа, во првите шест месеци од оваа година, продажбата е зголемена за 30 отсто во однос на претходната година, на пазар кој пораснал за 18 отсто, објави  Dacia  . Пазарниот удел на марката сега е одлични 4,5 проценти, а Sandero е вториот најпродаван автомобил во Европа (почетната цена е 14.000 евра).

Сега доаѓа одговорот на прашањето колку чини просечно продадената Dacia?! Според тоа, просекот е околу 17.500 евра, а 70 отсто од купувачите се одлучиле за највисоките нивоа на опрема од понудените модели, пишуваат специјализираните портол. Тоа е исклучително пристојна цена, ако земете во предвид дека, на пример, Dacia Sandero Stepway со 90 КС и средниот уред Expression чини толку многу. Најскапиот Duster чини 25.900 евра. Интересно е што продажбата на електричниот Spring расте, а првата основна верзија чини 24.700 евра.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!