Category: Актуелно

Волшебно опоравување на Alfa Romeo

Познатата спортска автомобилска марка од Милано е на добар поат да си ја врати старата слава и блесок на автомобилската сцена… Ова го потврди првиот човек на Stellantis, Карлос Таварес (Carlos Tavares) на салонот во Париз, велејќи дека Alfa Romeo годинава ќе има рекордни финансиски резултати. Дефинитивно поминаа најтешките времиња и Alfa Romeo е на […]

Hyundai & FIFA- Hyundai на светското првенство во фудбал со еко возила

Hyundai Motor, како официјален спонзор на Светското првенство во фудбал во 2022 година му помогне на најголемиот светски фудбалски турнир да ја постигне својата цел за јаглеродна неутралност со обезбедување еколошки возила за 50% од патничкиот превоз на настанот… За прв пат во историјата во возниот парк на ова натпреварување има еколошки возила. Hyundai Motor […]

Новиот Peugeot 408 –Се запознава со интернационалните медиуми

Allure: Иновативен дизајн Emotion: Инстинктивно управување Excellence: Ефикасност Од 14.11.2022 до 2.12.2022, PEUGEOT поканува 550 медиуми и 50 инфлуенсери на првото тест возење со иновативниот и неочекуваниот  PEUGEOT 408. По спектакуларната светска премиера на Саемот за автомобили во Париз во октомври, новиот PEUGEOT 408 продолжува кон неговото лансирање на почетокот на 2023 година. Следниот чекор […]

Горивата повторно поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат од 1,5 до три денари за литар, а цената на дизелот се намалува за три денари, Така гласи најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,82 %. Малопродажната цена на бензинот Еуросупер […]

Tesla продал повеќе EV од Volkswagen во Германија

Според последните податоци на германската KBA, автомобилите на Tesla се најпродаваниот натпревар за електрични возила во Германија… Во првите девет месеци продадени се 38.458 примероци, што е за 6.000 електрични возила повеќе од најблискиот ривал Volkswagen. Во исто време, Tesla оствари раст од 50 отсто во однос на истиот период во 2021 година, додека Volkswagen […]

Уште еден отповик на BMW X7

Редизајнираниот BMW X7 предизвика поделени мислења поради новиот изглед, а за зголемување на популарноста сигурно не му помагаат ниту повлекувањата… Досега некои ситни повлекувања се поврзуваа со BMW X7, а слични вести ни доаѓаат овој месец. Во најновиот случај на моделот X7, компанијата прави и птповок на помалиот Х5, а причина за проблемот е предното […]

Alfa Romeo Tonale освои награда за дизајн – Autonis

Новината во SUV/crossover сегментот на Alfa Romeo, брендот во сопственост на автомобилскиот гигант Stellantis веќе на почетокот на својата „кариера“ освојува престижни награди… Читателите на авто-магазинот „Auto motor und sport“ го избраа моделот Alfa Romeo Tonale за наградата „Најдобар нов дизајн во 2022“ во категоријата компактни теренци. Со тоа, Alfa Romeo Tonale ја продолжи серијата […]

Moskvitch следната недела почнува со склопување на автомобили

Се очекува до крајот на тековната година во Москва да се склопат првите 600 возила од оваа марка, при што една третина од нив ќе имаат електричен погонски склоп… Фабриката Moskvitch следната недела ќе почне да склопува автомобили, најави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. Во таа прилика тој изрази надеж дека во следната година фабриката […]

Карлос Тавареш бара на кинеските производители на EV да се воведат дополнителни царини

Автомобилската индустрија се менува секој ден, а често пишувавме за стравот на европските производители од кинеските производители на автомобили. Таму работната сила е поевтина, потоа и трошоците за производство се помали, а исто така и суровините се поевтини. Сето тоа заедно резултира со поевтини возила. Кинеските производители на автомобили би требало да подлежат на истите […]

Германците ќе го поттикнат развојот на инфраструктурата за EV

Германската влада неодамна најави дека планира да го забрза процесот на проширувањето на својата мрежа за полнење електрични автомобили. Имено, Владата во Берлин потврди  има за цел да инсталира 1 милион јавно достапни станици за полнење на територијата на Германија и тоа до 2030 година. Досега има околу 70.000 станици за полнење, кои се од […]