Category: Клуб

Škoda Scala Spider станува Slavia и потсетува на првите почетоци на марката

Студентите на Škoda Академијата, вклучени во проектот за обележување на првите почетоци на марката пред 125 години, учествуваат на прославата, преку презентација на нивната визија и уникатен модел… Вацлав Лаурин (Václav Laurin) и Вацлав Клемент (Václav Klement ) ги продадоа своите први произведени велосипеди под името на брендот – Slavia. Сега Spider верзијата на компактниот […]

Jeep Renegade Orange Edition

Од Jeep понудија специјално издание на нивниот популарен модел Renegade, со придавка во името – Orange Edition, што инаку, е базиран врз верзијата Renegade Latitude… Накусо, возилото има некои елементи во портокалова боја (ретровизори, помеѓу другото), и ова важи и за некои детали во внатрешноста. Треба да се споменат и од 19-инчните тркала од лесни […]

Cupra Formentor e новиот официјален автомобил на ФК Барселона !

Audi со години е спонзор на славниот клуб, а неговите фудбалери редовно ги користат услугите на автомобили од Инголштат, но сега ситуацијата е многу поинаква… Верувале или не, Cupra е официјален автомобил на фудбалскиот клуб Барселона. За оние помалку информирани, да речеме дека Cupra веќе некое време не е спортска верзија на моделите на Seat, […]

„Воскреснатиот” Aston Martin DB5 чини само 2,75 милиони фунти!

Во 1965 година Aston Martin го заврши производството на DB5, а 55 години подоцна, тој grand tourer повторно се симна од производната линија со истиот дизајн и бројните опасни „играчки“ што ги користел британскиот таен агент Џејмс Бонд … Овој автомобил му оддава почит на моделот DB5 користен од тајниот агент на MI6, Џејмс Бонд, […]

Фудбалерите на Баерн Минхен ќе возат електрични автомобили на Audi

Договорот меѓу Audi и Bayern е продолжен до 2029 година, а германскиот производител на автомобили посочува дека повеќе од половина од играчите и службениците на фудбалскиот тим од Минхен ќе добијат електрични модели на користење…. Audi и фудбалскиот клуб Bayern – Минхен ( München) веќе извесно време се партнери, а сега на почетокот на годината, […]

Промотивно видео Rolls Royce Wraith Kryptos Collection Car

Специјалниот Wraith Kryptos Collection автомобил е инспириран од уметноста за пишување и решавање на кодови… Оваа необична серија на благородната луксузна автомобилска марка од  Велика Британија ќе биде лимитирана на производство од само 50 примероци. Но како што вели искуството, сликата и камерата кажуваат повеќе од илјадници зборави и затоа ви препорачуваме да го погледнете […]

Tesla ја надмина вредноста на Toyota и стана највредна автомобилска марка

Компанијата Tesla, стана највредниот производител на автомобили во светот, претекнувајќи ја Toyota, бидејќи цената на нејзините акции забележа рекорден скок … Акциите на производителот на електрични автомобили достигнаа 1.134 американски долари во средата наутро, со што пазарната вредност на компанијата достигна 209,47 милијарди американски долари, што е приближно 4 милијарди американски долари повеќе од тековната […]

Storie Alfa Romeo, 10 епизода – Giulia и Stelvio се одраз на 110 години италијанска извонредност

-Серијата „Storie Alfa Romeo“ заврши во недела 28 јуни оваа 2020 година, кога брендот ја славел својата 110-годишнина, истакнувајќи ги возилата кои денес претставуваат олицетворение на 110 години италијанска стилска и технолошка извонредност. – Giulia и Stelvio се крајниот израз на „Механиката на емоциите“ / Meccanica delle Emozioni: проект кој секогаш го става возачот во […]

Porsche 911 Turbo S или Taycan Turbo S…?

Тешко прашање, но со силни аргументи како кандидати за најбрз автомобил на денешницата… Екипата на Carwow ги собра најновите експонати од Зуфенахаузен (Zuffenahausen). Мат Вотсон (Mat Watson) и екипата на Carwow за овој викенд ни подготвија вистински тркачки спектакл. Новиот Porsche Taycan Turbo S фасцинира со своите електрични својства. Полни 763 КС и 1050 Nm, […]

„Storie Alfa Romeo“, деветта епизода – 8C Competizione!

-8C Competizione исто така значеше враќање кон своите корени и своевидна лабораторија за иднината, ги покажа својот идентитет, вредности и стилски и технички референци: оптимален однос тежина / сила, совршен баланс и прецизна управување – Мото светот соочен со предизвикот на третиот милениум, запре за момент за да му се восхитува на новиот скапоцен камен […]