Category: Занимливости

Hyundai со нов crossover Cretan во Шангај 2019

Пoтполноновиот новиот субкомпактен crossover на Корејците се наметнува пред се со својот малку е да се рече авангарден, туку храбар изглед… Производителот на автомобили од Јужна Кореја веќе е глобално позициониран и на секоја автомобилска манифестација лансира по некој концепт, студија или нв сериски модел, а актурлниот Саем во Шангај го избра за светско деби […]

Volvo XC60 со Plastics Recycling Awards Europe

Едни од најпрестижните награди во бласта на технологијата и екологијата – Plastics Recycling Awards Europe беа поделени минатата недела во Амстердам Aвтомобилската марка од Шведска -Volvo , под  капа на кинескиот автомобилски концерн Geely, е најде меѓу победниците, oсвојувајќи ја највисоката награда во категоријата на автомобили, електрични или електронски производ на годината, за својот XC60 […]

ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

Трикратен успех за ŠKODA во овогодинешниот избор за најдобри автомобили со погон на сите тркала. Читателите на германското списание за автомобили Auto Bild Allrad доделија повеќекратни награди на ŠKODA, со што ја продолжија серијата на значителни успеси за чешкиот бренд. ŠKODA SUPERB 4×4 по десетти пат ги освојува многу посакуваните ловорики, оваа година како најдобро […]

Во Bentley подготвуваат поголем SUV

Компанијата Bentley знае каде може да заработи пари, a тоа, дефинитивно, е во SUV сегментот… Поради тоа големи се шансите SUV моделот Bentayga да добие „поголем брат“!. Во неодамна даденото интервју за магазинот Autocar, член на Управата на Bentley – Вернер Титц (Werner Tietz) рекол дека во Компанијата размислуваат за развој на поголем SUV што […]

Се очекува експанзија на Aurus на пазарите во Азија!

Производителот на рускиот супер луксузен автомобил Aurus ги гледа салоните во Шангај и во Пекинг како прв чекор во освојување на со голем потенција, азиски пазар … „ На Блиско источните клиенти, кон крајот на февруари, тековната 2019 година, во Абу Даби им го покажавме нашиот супер луксузен автомобил. Го покажавме и на европските клиенти, […]

Mazda отповика 190 илјади автомобили!

Производителот на автомобили од Јапонија,  Mazda, поради лошо направените бришачи на ветробраните на своите автомобили, повлекува речиси 190.000 Mazda 3 модели… Продавачите од трети јуни тековната 2019 година, без никаков паричен надомест, ќе прават замени на управувачкиот модул на предниот бришач, пренесува агенцијата AP.   Во документите што ги објавила Американската Национална Управа за Безбедност […]

Изнајми наместо да купиш Land Rover и биди со впечатлив стил!

JLR je осмислил интересен начин дополнително да заработи, а на возачите да им овозможи да ја импресионираат средината Во Лондон, В. Британија, JLR понудил навистина интересна услуга  – изнајмување на  Land Rover Discovery Sport. Преку апликација, жителите на Лондон можат да го изнајмат овој престижен SUV, што ќе им биде довезен пред нивната врата.   […]

Škoda ја претставува својата електрична иднина на Шангај 2019

Производителот на автомобили од Млада Болеслав, во Кина преку своите електрични модели, ќе ја претстави својата иновативна и одржлива визија за иднината на кинескиот пазар… Чешкиот бренд останува посветен на намерата да го продолжи својот развој во еден од најважните и сегменти со најбрз пораст на кинескиот пазар- електричната мобилност. На претстојниот салон за автомобили […]

Новиот Transporter 6.1 дебитира на најголемиот светски саем за градежни машини и апарати

Транспортер 6.1 претставен на „Bauma 2019“ како панел ван и пикап со двојна кабина  Со новата палета на иновативни системи за помош на возачот, Transporter 6.1 е побезбеден и полесен за возење од кога било досега  Нови решенија, како што е специјална функција за товарење на долг товар  Многу подобрена стандардна спецификација со аудио систем, […]

Нов караван Lada Granta cross во продажба од летово

Компактниот караван Lada Granta Cross инаку преставен минатата година на интернационалниот салон за автомобили во Москва на рускиот пазар ќе се појави летото тековната 2019 година, поточно во периодот јули – август, како што изјавил за листот RG, одговрниот од службата за односи со јавноста во АвтоВАЗ -Стар Березиј… Сериската верзија на овој автомобил ќе […]