Category: Занимливости

LED светлата за пешачки премин предупредуваат на премин на велосипедист

Уште во 2016 година, Холанѓаните започнаа да инсталираат LED светла пред пешачките премини за да ги предупредат возачите на автомобили и други возила за доаѓањето на велосипедистите… Информацијата пренесена од агенциите вели дека системот за безбедност на патиштата, дизајниран од компанијата „Хајманс“, користи сензорска технологија за континуирано мерење и анализа на променетата позиција на одделни […]

Нова Alfa Romeo во Е сегментот

Не е тајна дека на Alfa Romeo очајно и се потребни нови модели за да преживеат на пазарот…. Со Giulia и Stelvio (Giulietta и 4С се на пат да кажат „збогум“), на италијанскиот производител му се потребни нови модели за да се справи со германската доминација во премиум сегментот. Додека crossover моделот Alfa Romeo Tonale […]

Електричниот Wuling Hong Guang – Мини EV продажен хит за 4.500 долари

Бројот на продадени примероци на евтиниот кинески електричен автомобил со цена од 4200 долари, го надмина бројот на продадени автомобили на Tesla, во Кина, пренесува BBC…. Овој многу компактен автомобил се покажа како вистински мал хит и донесе голем приход на кинескиот производител на автомобили, SAIC Motor. Автомобилот Hong Guang Mini EV со значката на […]

Porsche Taycan со Guinness рекорд во затворен простор

Дури и кога околностите значат дека останувањето во затворен простор е безбедна и понекогаш опција без возбуда, тркачот Лех Кин неодамна најде начин да го направи останувањето во „изолација“ позабавно… Постои Гинисов (Guinness) рекорд за најбрза брзина на возилото во затворен простор – и до неодамна изнесувал 138,4 км/ч. Правилата што строго се применуваат во […]

Hyundai Blink Concept –блиска средба на автомобилска и музичка индустрија!  

Додека моделите од сериско производство на Hyundai се рангираат меѓу најдобрите на пазарот, одредени концепти пак нема да завршат на патиштата и во гаражите на сопствениците… Таков е случајот со концептот Hyundai Blink, дизајниран во соработка со -поп- музичката група Blackpink. Всушност тоа е дизајнерска вежба. Идејата доаѓа од практикант во компанијата, кој ги комбинирал […]

Новата лимузина на Citroen ќе се прави само во Кина

Наследникот на француската лимузина – C5 ќе доаѓа исклучиво од фабриката во Кина… Познавачите на збиднувањата и ситуацијата во автомобилскиот свет ќе речат дека во таа одлука нема ништо чудно. Како и да е сега е веќе дефинитивно решено дека новата лимузина на Citroen ќе се увезува во Европа директно од Кина. Очигледно е дека раководството […]

Rolls-Royce Phantom Tempus Collection

Нова ексклузивна колекција на врвната лимузина Phantom на благородната британска марка… Концептот на дизајнот е инспириран од времето, астрономските појави и бесконечниот дострел на универзумот. Новата специјална боја Kairos Blue, со блескав ефект, ги имитира sвездите на ноќното небо. Стотици осветлени перфорации формираат обрасци на вртлози во облогата на вратите. Фигурината Духот на екстазата ( […]

Популарниот производител на телефони Xiaomi ќе произведува автомобили!

Извршниот директор на Xiaomi уште во 2013 се состанал со извршниот директор на Tesla Илона Маск на оваа тема,  а сега се чини дека интересот за оваа област повторно стана актуелен … По Apple кој веќе некоку години ја спроведува програмата за конструирање и производство на сопствен електричен автономен автомобил, минатата година и Huawei објави […]

Тим од сништа-  Rimac Automobili и Bugatti

Хрватската марка Rimac Automobili и брендот Bugatti на Volkswagen прават одлична комбинација, изјавил извршниот директор на Porsche, Оливер Блум, за Automobilwoche… Одлука за тоа треба да се донесе наскоро, рекол Блум. За возврат, Porsche AG исто така во сопственост на Volkswagen, има намера да го зголеми својот удел во Rimac Automobili, кој во моментов изнесува […]

VW ID.5 почна со пилот производство во Германија

Volkswagen Sachsen GmbH официјално објави дека и третиот ID модел, ID.5 влегол во пилот-производство во погоните на фабриката во Цвикау (Zwickau), Германија…. Овој, сè уште неоткриен модел, ќе се придружи на остатокот од ID. Гамата на автомобилскиот гигант од Германија во втората половина на тековната 2021 година. Во овој момент спецификациите, како и цената се […]