Category: Автомото

Carlos Sainz, Ricky Brabec и Andrey Karginov „кралеви“ на Dakar 2020

По 12 дена натпреварување по тешко проодни пустински терени, камен и песок, на пеколни температури, заврши 42 издание на најтешкото рели во светот Dakar, со третиот триумф на Шпанецот, прв на Американецот и со продолжување на доминацијата на рускиот Kamaz, додека двојиот шампион во F1, Фернандо Алонсо својот прв настап на најтешкото рели го заврши […]

И по претпоследната етапа на Dakar  Rally се уште ништо не е јасно!

Пред нас е возбудлива расврска на Dakar Relly 2020, иао до пред само некој ден игледаше дека Карлос Сајнц ( Carlos Sainz) ќе освои уште една круна на најтешкото најпознато рели во стот Но као  што стојат работите пред последната етапа задачата нема да му бие лесна. Денес во претпоследната етпа долга 744 km, од […]

Фернандо Алонзо – губитник на 10-та етапа со тумбање во трипл „салто“!

Фернандо Алонзо по превртување  во деветата етапа на најтешкото рели на светот, го урна сето тоа што досега го „изгради“ со доброто возење на Dakar 2020 … Иако тврди дека постигнал повеќе одошто мислел дека може да постигне нa Dakar релито Фернадо Алонзо (Fernando Alonso) на 10 –та етапа „расипа“  се што надоместил со доброто […]

Rally Dakar – „испари“ прeдноста на Сајнц !

По осум тешки и мачни етапи (поради смртта на Португалецот Пауло Конкалвес) продолжува најтешкото рели на светот, а осмиот натпреварувачки ден се возеа 886 km, од што 450 km брзински испит, со едно резиме – предноста на Карлос Сајнц се топи како снег на пустинсо сонце … На релито Dakar се уште ништо не е […]

Dakar Rally 2020 ја зема првата жртва- загина Португалецот Пауло Гонкалвес

За жал ова 42 издание на најтешкото рели на светот нема да помине без човечки жртви бидејќи по падот на седмата етапа, почина Португалскиот ветеран мотоциклист Пауло Гонкавлес, да се надеваме дека повеќе нема да има трагични несречи до крајот на најтешкото рели натпрварување … Ветеранот на of road натпреварите мотоциклистот од Португалија, со 13 […]

По Cајнц и Петерхансел со втора победа во Dakar 2020

Стефан Петерхансел, популарниот  Mister Dakar, стаса до својата втора победа на Dakar Relly 2020, но водечката позиција во генералниот пласман се уште во „сопственост“ на Шпанецот  Сајнц, додека зад него е минатогодишниот крал на ова нај тешко рели во светот – Ал Атијах … Шестата етапа на релито Dakar од Хаил до главниот град на […]

Сајнц освои втора етапа од шесте досегашни на годинешниот Dakar

Рели шампионот од Шпанија е првиот возач што на годинешново издани на Dakar Rally победил во две етапи навестувајќи дека е во форма како во најдобрите денови и дека е сериозен кандидат и за севкупен победник годинава на најтешкото рели … Карлос Сајнц (Carlos Sainz), двоен WRC светски шампиони двоен победник на  Dakar Relly е […]

Dakar Rally четири дена четири победници!

Трката на издржливост, снаодливост, вештина на најтешкото рели низ пустините во Саудиска Арабија станува с повозбудлива и четвртиот ден на релито Dakar ни донесе четврт различен победник… Степан Петерхансел (Stephane Petrhansel) и неговиот совозач Португалец најдоа заеднички јазик иако и двајцата лошо говорат англиски а ниту едниот не го говори јазикот на другиот. „Mister Dakar“, […]

Третиот ден на Dakar Rally во знакот  на Шпанецот Сајнц!

Карлос Сајнц е победник на третиот ден на релито Dakar, a со тоа изби и на првото место во генералниот пласман… Карлос Сајнц (Carlos Sainz), двократен победник на  Dakar релито, бил најбрз на третиот ден во својот Mini баги со погон на тркалата на задната оска и ја презеде водечката позиција во генералниот пласман на […]

Дакар рели стартува со изненадувања

Победникот на првиот ден на Dakar Rally 2020 ги изненади сите во класата на автомобил, но затоа пак, кај мотоциклистите, горе, долу, се постигнати очекуваните резултати… Познато е дека Dakar рели не се добива првиот ден и дека пред натпреварувачите се екстремно тешки предизвици, но исто така натпреварувачите знаат дека секој резултат е важен. Во […]