Category: Автомото

Peugeot за Le Mans 2022 со хибриден хипер автомобил

Уште од минатиот месец се знае дека фабриката на Peugeot планира да се врати на легендарната трка на издржливост „24 часа Ле Ман“ и тоа со нов hyper автомобил што ќе биде подготвен да учествува на трката во 2022 година… Производителот на автомобили од Франција соопшти дека планира да се врати во Светскиот шампионат на […]

Нов рекорд на Megane R.S Trophy-R сега на патеката во Suzuka

Перформанс изведбата на компактниот моде на Французите Megane R.S. Tropphy-R постави нов рекорд на славната тркачка патека во Јапонија- Suzuka, со постигнато време од 2’25’’454, надминувајќи го досегашниот рекорд за три (3) секунди… Со тоа продолжува долгата низа на успеси откако ги постави рекордите на патеките Нордшлајф (Nordschleif) на Нирбургринг  (Nürburgring) и на Спа Франкошампс […]

Renault Twingo Cup Финале: Титулата за Делев, Трајковски и Малинковски победници во Серес

Мартин Делев е шампион на првото издание на TWINGO CUP 2019, откако денеска сезоната заврши со двете трки во Серес, Грција. На првата трка триумфираше Слободан Трајковски, пред Делев и Давид Малинковски, кој пак на втората трка се искачи на највисокото место на подиумот. Во втората трка на втор финишираше Трајковски, додека на подиумот имаше […]

Делев го освои Скопје: Четврта победа во TWINGO CUP!

Мартин Делев се врати на највисокото скалило на победничкиот подиум во TWINGO CUP со четвртиот сезонски триумф на петтата трка „Скопје круг 2019“, што вчера се возеше пред Македонската Радио Телевизија… На победничкиот подиум на Делев му се приклучија Слободан Трајковски и Емил Нацка, кои завршија на второто, односно третото место. Вчерашната трка се возеше […]

Црвената униформа и Шумахер – повторно заедно!

Формула 1 возачот Нико Хулкенберг, верува дека синот на седумкратниот Ф1 шампион, Михаел Шумахер, наскоро ќе го оживее ликот и сеќавањата на неговиот татко од минатото во Ф1. Хулкенберг верува дека 2021 година е моментот кога Мик Шумахер ќе се пробие до Формула 1. 20 годишниот Шумахер моментално се пробива низ сите категории во Формула […]

Porsche го претстави 99X Electric за Formula E

Porsche со 99X Electric ќе стартува за прв пат во Formula E во наредната сезона 2019/20, со пилот- возачите: Нил Јани и Андре Лотерер Развојот на „Porsche E-Performance Powertrain“ одигра централна улога во тркачкиот автомобил уште од страртот. Регулативите на Formula E предвидуваат стандардна шасија и стандардна батерија, додека погонските технологии ги развиваат самите производители. […]

Натпреварувањето во Twingo Cup продолжи со трката на Ушќе

Натпреварувачот Давид Малиновски ја оствари својата  премиерна победа на годинешниот TWINGO CUP… По доминацијата на Мартин Делев изминатите три трки, вчера, на патеката „Ушќе“ во Белград , триумф на Давид Малиновски во рамки на TWINGO CUP – натпреварувањето. Малиновски до победата дојде со вкупно време од 33:18,951 минути, пред Емил Нацка, кој доцнеше само 0,226 секунди. Место […]

Светска премиера на IAA: Opel е првиот производител на автомобили со електрично рели возило

ADAC Opel e-Rally Cup: Првиот светски рели-куп за електрични возила на новиот електричен автомобил со батерии базиран на Corsa-e, доработен во насока на добрата соработка на Opel и ADAC и нивното успешно партнерство и продолжување на спортската традиција на Opel со освоено седум европски и еден светски шампионат во рели… Opel е првиот производител на […]

Франкфурт 2019-Светска премиера на прв рели тркач на струја: Corsa- e Rally

Opel е првиот производител во светот што нуди целосно електричен автомобил за авто спорт што светска премиера ќе има идниот месец, на салонот за автомобили во  Франкфурт… Opel и ADAC продолжуваат со успешното партнерство и оваа тркачка сезона, бидејќи во изминатите неколку години, ADAC Opel e-Rally Cup лансира речиси 100 талентирани пилоти од 18 земји […]

BMW M8 MotoGP Safety Car

Баварскиот спортски hybrid моделот BMW Series 8 e модифицирана како би одговорила на задачата Safety Car на MotoGP, заменувајќи го на таа должност BMW  M5 Competition… Базиран на неодамна претставениот M8 Competition, BMW ја претстави официјалната замена за тековниот M5 MotoGP Safety Car. На новата функција на MotoGP, автомобилот доживеал серија M Performance модифицирања, за […]