Category: Актуелно

Toyota става „сол на отворената рана“ на изневерените кооперанти

Во последните месеци, најголемиот јапонски (и светски) производител на автомобили беше принуден постојано да го намалува бројот на возила што има намера да ги произведе во фискалната 2023 година, што во Јапонија, за прв пат во историјата на познатата компанија, предизвика сериозна криза на доверба меѓу нејзините подизведувачи… Според тиражниот јапонски економски магазин Tojo Keizai, […]

Opel Повторно ќе го воведе под- брендот GSe за динамични модели

Модерен пресврт: GSe ќе се врати како динамичен, електрифициран под-бренд на Opel Извршниот Директор на Opel, Florian Huettl: „GSe сега исто така значи Grand Sport Electric“ Сеопфатна електрифицирана понуда: од Corsa-e до Astra plug-in хибрид и Movano-e GSe – три букви со многу јасна конотација за клиентите на Opel: високо опремени, спортски модели. Денес, со […]

Volvo ги објави продажните резултати

Volvo Cars потврди дека продала 44.664 автомобили во јули, што е за 21,5 отсто помалку во споредба со истиот месец минатата година… Побарувачката за автомобилите на компанијата останува силна, особено за гамата Recharge на чисто електрични и plug-in хибридни автомобили. Продажбите во јули сè уште беа под влијание на ограничувањата на понудата пренесени од претходните […]

Кинеските брендови „спас“ за пазарот на евтини автомобили во Европа

Пазарот на евтини автомобили во Европа е под закана на исчезнување, поради ескалација на цените, берзанска криза, транзиција кон електрична мобилност… Сепак, влегувањето на кинеските брендови на сцената ја отвора вратата за промена на парадигмата во европскиот автомобилски сектор… Ова не се лесни времиња за купување евтин автомобил во Европа. Автомобилскиот сектор се соочува со […]

Поради наводна конструкциска грешка Ford треба да плати 1,7 милијарди долари

Во САД се исплаќаат милиони отштети, но според првостепената пресуда, производителот на автомобили Ford мора да плати дури 1,7 милијарди долари (1,69 милијарди евра) за фаталната несреќа. Мелвин (Melvin) и Вонсил Хил (Voncile Hill) загинаа во април 2014 година во несреќа на Ford F-250 во 2002 година. Нивните деца, Ким(Kim) и Адам Хил (Adam Hill), […]

Renault го електрифицира меѓународниот саем на мобилност, транспорт и логистика во Хановер

Во Хановер, Renault ќе ја покаже сета своја експертиза во областа на 100% електрични комбиња Renault го претстави Trafic Van E-Tech Electric – нов додаток во палетата на 100% електрични комбиња По Hippie Caviar Hotel од Renault претставуваат нова визија за возило за вистински љубители на патувања: Hippie Caviar Motel, базиран на Kangoo E-Tech Electric […]

Renault ита напред со полна пареа и открива прототип што ќе ве електрификува

Ветено е дека ова година во која славиме 50 годишнина од моделот Renault 5, ќе биде полна со изненадувања… Роденденската прослава на култната „петка“ продолжува со скорешното претставување на нов забавен и моќен прототип. Прославата продолжува: по повод 50-годишнината од легендарниот модел R5, компанијата Renault наскоро ќе претстави нов прототип на автомобилот кој претставува современа […]

Во Porsche планираат да го зголемат бројот на произведени елктрични изведби на Macan

Porsche планира да го зголеми бројот на произведени електрични Macan единици во споредба со верзиите на Macan со мотори со внатрешно согорување. – Произведуваме над 80 илјади парчиња од сегашната генерација. На долг рок, планираме да го произведуваме целосно електричниот Macan со толкав обем, изјави шефот на производството на Porsche, Албрехт Рајмолд  (Albrecht Reimold), за […]

Премиерата на новиот Mitsubishi ASX закажана за утре 20 септември

Популарниот crossover модел ASX на јапонската марка Mitsubishi се појави на европскиот пазар во 2010 година (за тоа време претрпе неколку рестајлинг во изглед форма и погонски единици), но Јапонците конечно подготвија наследник кој премиерно ќе биде прикажан утре… Сепак, ова ќе биде само еден од моделите што Mitsubishi ги разви за европскиот пазар во […]

Дизел горивото со нова цена а бензините остануваат со актуелните

Со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика за малопродажните цени дизел горивото поевтини а цената на бензините остана иста… Согласно методологијата за утврдување на цените на нафтените деривати во нашата земја, Регулаторната комисија за енергетика одлучи да ја намали цената за 1,38 отсто во однос на претходната одлука. Имено, РКЕ одлучи да го поевтини […]