Category: Актуелно

Свечена спектакуларна промоција на новиот Range Rover Evoque  во Скопје!

Вчеравечер, во срцето на Скопје, со современ динамички перформанс, пред бројната публика од вљубеници во брендот, преставници од бизнисот и од социалната сфера, премиерно беше претставен комплетно новиот Range Rover Evoque, луксузен компактен SUV, создаден за градот и надвор од него Во урбана, модерна атмосфера, пред широк аудиториум, вљубеници во британската премиум марка и пријатели […]

Најава за нов Bentley Flying Spur

Од Bentley потврдија дека новата генерација на својата луксузна лимузина Flying Spur ќе ја претстават подоцна во текот на годинава, a исто така и објавија и кусо тизер видео и неколку фотографии за најава … Со вој модел Bentley ќе им конкурира на автомобили какви што се Rolls-Royce Ghost и Mercedes-Maybach S600, при што дизајнот […]

Volkswagen Group обезбеди нови количини на литиум за батерии за EV

Тоа е само потврда на планот и стратегијата на германскиот автомобилски концерн… Деновиве, Volkswagen Grоup и Ganfeng Lithium Co., од покраината во Јианџи (Jiangxi), Кина , потпишаа меморандум за разбирање за долгорочни резерви на литиум за батерии. Според таа спогодба, Ganfeng ќе ја снабдува со литиум целата Групација Volkswagen и нивните добавувачи во наредните 10 […]

Разубавена Opel Astra K, со ситни, но битни подобрувања

Освежена надворешност, фарови со LED диоди и напреден информативно забавен систем, збогатена со опрема, доволна за „одржување на позицијата“ на пазарот до 2021година, кога на сцена стапува новата генерација Astra L, близнак на претстојната нова генерација на Peugeot 308… Во Руселсхајм (Rüsselsheim) забрзана работат на потполно новата Opel Astru L, што ќе се базира врз […]

SEAT „растури“ во Март!

Со продажба од 62.500 возила, минатиот месец шпанскиот бренд го достигна својот најголем обем на продажба во еден поединечен месец Во март, Seat го достигна својот најголем обем на продажба гледано поединечно по месеци и во неговото речиси 70 годишно постоење, SEAT, минатиот месец, продаде 62.500 возила, што е за 3,5% повеќе во однос на март минатата […]

Ford ја претстави новата Puma

Новиот Crossover базиран врз  Fiestа доаѓа со хибриден погон во основна комбинација со агрегат од три цилиндри, со работен волумен од 1.0-литри, познатиот  EcoBoost, што ќе испорачува вкупна моќност од 155 KS… Производителот на автомобили со син овал во логото – Ford тргна во напад во crossover  пониската класа (B-сегмент), па неколку дена по новата […]

За прв пат во Норвешка продадени повеќе EV одошто бензинци и дизел заедно

Бројот на продадени електрични автомобили во Норвешка за прв пат го надмина вкупниот број на продадени автомобили со погон на бензинско и дизел гориво, пренесува CNN… Процентот на продадените електрични автомобили цо вкупниот број на продадени возила изнесува  58,4 %. Тој податок само го потврдува местото на Норвешка како авангардна земја во однос на прифаќање […]

Renault Clio IV ќе се произведува до март 2020!

Во март годинава, на салонот за автомобили во Женева дебитираше петата генерација на Renault Clio, но неговото пристигање не значи и крај за на производството на актуелната, четврта генерација … Иако ќе биде редуцирана понудата на погонските агрегати, но Clio IV и натаму ќе се произведува. Потсетуваме четвртата генерација на Clio е претставена во 2012 година, […]

Superb IV генерација во 2021 ќе биде премиум Škoda

Станува Über-Passat B9, влегува во дуел со Audi A6 и Mercedes-Benzom E-class, а ќе стартува со благо хибриден турбо бензински мотор – 1.5 TSI/150 KS и сепак, се уште со турбо дизел – 2.0 TDI/163 KS Преубав, прекрасен, блескав, величествен…,  се некои од значењата на англискиот збор  superb, кој воедно е име на најголемиот модел […]

Citroën од 2020 најавува поход на Индија!

Сето тоа е дел од стратегијата на PSA Групата за проширувањето на глобалниот пазар, каде за овој француски бренд е предвидено да започне офанзива на индискиот пазар од 2020, дебитирајќи со предводникот во понудата, новиот C5 Aircross SUV… За време на прес-конференцијата во Ченаи, јужна Индија, првиот човек на Citroën, Линда Џексон официјално го објави пласирањето […]