Category: Мотоцикли

Нов Peugeot Metropolis

Францускиот производител на скутери и мотоцикли – Peugeot го претстави новиот Metropolis, што претставува прва голема премиера откако брендот премина во сопственост на индискиот гигант Mahindra… Новиот Peugeot на пазарот ќе има ривали во својата класа –  Yamaha Tricity 300 и можеби најпознатиот претставник во сегментот на модели со три тркала, Piaggio MP3. Кога споменатиот […]

Пристига Ducati Monster 821

Ако им се верува на достапните извори, Ducati работи на нов модел Monster 821 што би можел да биде првиот член на оваа линија што нема да има челична trelis рамка …. Шпионските фотографии на  Monster со алуминиумска рамка се појавија пред неколку месеци, но во тој момент не беше многу јасно на што работи […]

Пристигна Bimota Tesi H2

Конечно беше претставена долгоочекуваната сериска верзија на мотоциклот Bimoto Tesi H2, заедно со информациите за моќноста, кои официјално ќе пристигне на пазарот на 1-ви октомври годинава…. Италијанската „хипербајка“ беше претставена во концептуална форма на минатогодишниот саем на EICMA, како прва креација на Bimotа откако 49% од нејзините акции беа купени од Kawasaki. Базиран врз Kawasaki […]

Пристигнува електричен скутер Husqvarna E-Pilen

Конзорциумот Pierer Mobility AG, матичната компанија на брендовите KTM и Husqvarna, неодамна ја објави својата најнова презентација за своите инвеститори, најавувајќи ги, помеѓу другото, и плановите за 2021 и 2022 година… Еден од важните настани е лансирањето на првиот електричен скутер на Husqvarna, кој треба да дебитира следната година. Наречен Husqvarna E-Scooter, оваа „зелена“ машина […]

Во свитата на Путин наскоро и електричен мотоцикл Aurus Escort

Доналд Трамп го има „ѕверот“, Борис Џонсон го има оклопниот Jaguar, а сега, Владимир Путин има и Aurus Escort, електричен мотор кој ќе го придружув возилото на претседателот на Русија, како дел од придружбата и заштитата на претседателот…. Мотоциклот, кој ќе биде лансиран во 2022 година, ќе се приклучи на Aurus возниот парк на четири […]

Вака би можел да изгледа електричниот „супер бајк” на KTM

Помина една деценија од лансирањето на моделот KTM RC8, австрискиот одговор на прашањето за супербајк…. Иако мотоциклот имал свои силни страни, тој никогаш немаше доволно добри продажни резултати. Во моментов, на компанијата секако и недостасува  „супербајк” понуден со целосен оклоп, и покрај некои naked bike како 1290 Super Duke R, директен потомок на проектот RC8. […]

Новиот Triumph Trident во 2021!

Triumph Motorcycles објави дека ќе го оживее името Trident, што ќе се најде кај модерната генерација на новиот roudster од средна класа, чие доаѓање на пазарот е планирано за следната година… Заедно со најавата, британскиот бренд донесе и ексклузивен увид во изгледот на прототипот што е во развојна фаза. Очекуваме официјална презентација во следните недели, […]

MV Agusta Superveloce 800 цени и спецификации

Во мај годинава, MV Agusta го претстави новиот Superveloce 800 во две исклучително привлечни комбинации на бои, а сега италијанската компанија одлучи да открие што носи новиот мотоцикл, како и нејговата цена… Купувачите на европскиот пазар ќе треба да платат 19.900 евра за новиот Superveloce 800, и еве што ќе добијат за тие пари. Superveloce […]

Пристигнува нова Honda CBR600RR

Пред неколку недели пристигнаа шпекулации и шепотења дека новата Honda CBR600RR треба да пристигне во август, а сега од Honda истото тоа го потврдуваат… Како што можеме да видиме од „тизерот“ на Honda, гласините беа вистинити, доаѓа нов мотоцил на Honda, но немаме многу информации за истиот. Видеото го прикажува изгледот на новиот мотоцикл, а […]

Honda Motocompo, електричен скутер како измислен за урбаната џунгла на асфалтот!

Honda неодамна ја заштити ознаката која сугерира дека Јапонците би можеле да вратат на сцена една од нивните икони од осумдесеттите години на минатиот век… Motocompo  беше мал скутер, со мотор со работна зафатнина од 50 см3, што се продавал со првата генерација на hatchback моделот City. Скутерот можел да се смести во багажникот на […]