Category: Мотоцикли

Од Италија пристигнува вирус на две тркала – Vyrus Alyen

Денес говориме за вирус, но не за корона вирус, туку за новата фантастична креација на две тркала на познатата италијанска марка на мотоцикли, во сопственост на Audi… Станува збор за мотоциклот Vyrus Alyen, жестока машина што за задвижува v-twin  агрегат со работен волумен 1.285 кубни сантиметри од Ducati Superquadro. Тоа по што особено се издвојува […]

BMW R18 – новиот крстосувач конечно покажан

Љубителите на крузер мотоциклите чекале и будно ги следеле објавувањата на тизерите на новиот крстосувач на две тркала на Баварцит  речиси цела година но чекањето им се исплати деновиве – откриен е новиот BMW R18… Повќе од една година BMW ги предизвикувал љубителите на крузрите мотоцикли со најави и фотографии што повеќе сокриваат одошто покажуваат. […]

Kawasaki Ninja ZX-25R во карбонско издание

Нема ништо од дебито на Kawasaki Ninja ZX-25R мотоциклот бидејќи промоцијата што требаше да се одржи неделава е одложена поради пандемијата од корона вирусот- COVID-19… Сега е јасно дека за новото издание на овој популарен јапонски мотоцикл ќе треба да почекаме за да дознаеме се што не интересира за моделот со агрегат со четири цилиндри […]

Електричен мотоцикл од иднината – Z Motorcycle

Концептите на футуристички мотори станаа речиси нормално нешто, но тоа не значи дека не предизвикуваат возбуда и восхит со својата појава, а еден такво примерок е и овој мотоцикл… Оваа креација на две тркала го носи името Z Motorcycle а дело е на Џозеф Робинсон Дизајн – Joseph Robinson Design студиото. Истата претставува една сосема […]

3Д Печатење – иднината на изработка на мотоцикли

Запознајте се со Morlaco, супер бајк со преден дел што по малку и смешно изгледа, а што има погонски агрегат од далеку попознатите Fireblade мотоцикли… Но, тој вниманието он себе го привлече со сосема друг факт: неговата каросерија и бројни други компоненти се произведени со помош на 3Д печатење технологија. Самиот мотоцикл е креација на малата инженерска фирма од Валенсија – Bottpower. Работите поврзани […]

На радост на моторџиите вљубени во BMW пристига новиот R18

Ако ги сакате германските мотоцикли тогаш еве одлични вести за вас, BMW конечно соопшти дека на трети април (наредниот месец) пристигнува новиот R18! По повеќе од една година поттикнување на љубопитноста и на фантазијата,  новата креација на две тркала на производителот од Баварија ќе биде претставен во петок, трети април, тековната 2020 година.. Од новиот […]

Harley-Davidson со Porsche дизајн на агрегат!

 На вљубениците во брендот Harley-Davidson акронимот (кратенката) CVO им значи многу – Custom Vehicle Operation, фабрички дотеран модел што е во производство уште од почетокот на овој милениум… Самата компанија многу внимателно ги бира мотоциклите што ќе ги претвори во CVO модели, a понекогаш бара и помош од страна особено кога станува збор за дизајнирање […]

Мотоцикл од дрво вози со 220 km/h!

Во NEWRON планираат да произведат само 12 примероци на тој единствен мотоцикл… Пред нарачките за електричниот, дрвен, мотоцикл наречен EV-1 се отворени, откако производителот Newron, од Франција, во текот на минатата 2019 година го презентира својот необично дизајнирано возило на јавноста. Под беспрекорниот дизајн, се крие голема батерија во форма на цилиндар, a LED осветлувањето […]

Мотоцикл Lazareth LM 410 чини100 илјаи евра

Mожеме слободно да речеме дека пред нас е по малку „луд квад’“, задвижуван од 1,0-литарски мотор од Yamahа R1… Станива збор за LM 410, најнова јкреација на Французинот Лидовик Лазарет и е последна во низата екстремни машини на овој дизајнер. Потсетуваме неговиот претходен модел пррдизвиа вистинска бура на салонот за автомобили во Женева во 2016 годиа, прд […]

Нај сестран електричен мотоцикл на светот -Cake Ösa

Сегментот на електричните мотоцикли станува се попопуларен, со се поголем број на модели што се нудат на пазарот а многу производители се обидуваат да се наметнат со својот адут на две тркала со погон на електрична енергија… Производителот од Шведска, компанијата Cake во овој сегмент понуди нешто сосема ново и поинакво. Станува збор за моделот […]