Category: Актуелно

Ексклузивно- Toyota денес открива нов модел – crossover базиран врз Corolla?

Новиот crossover базиран врз Toyota Corolla ќе биде по практична алтернатива на CH-R,а  новиот автомобил  на Toyota светот, денес, треба да го пречека… Toyota Corolla се смета за најпродаван автомобил во светот. Во сегашната генерација, се продава во три верзии на каросеријата, како hatchback со пет врати, караван, и како седан. Нова верзија би можела […]

Најавен нов Haval H6

Кинескиот Great Wall, следниот месец, на пазарот. ќе понуди нова, трета генерација на SUV креацијата Haval H6 … Споредено со неговиот претходник (кој инаку беше промовиран во март 2016 година), новиот H6 е 53 мм подолг (сега 4653 мм), 26 мм поширок (1886 мм), повисок за 10 мм (1730 мм) и има за 58 мм […]

Вуков од сезонава со Порше Карера во нов предизвик: Голем предизвик за мене!

Еден од најдобрите автомобилисти во нашата држава, 24-годишниот Ристо Вуков во новата сезона која е на самиот праг го очекува нов предизвик. Вуков кој иако е релативно млад, зад себе има импресивна кариера која ја има започнато уште на шест години, во далечната 2002 година. Тој за првпат зад волан седнува во картинг каде минува […]

Citroën C5 во 2021 ќе атакува на VW Passat!

Французите се враќаат во атарот на Passat, понесени од плимата што ја донесе новиот Peugeot 508…. Првата генерација Citroën C5 беше претставена во 2001 година, а втората во 2008 година и се произведуваше до 2017 година. Потоа се повлече од пазарот затоа што немаше репутација или популарност во рангот на Volkswagen Passat, иако тоа воопшто […]

Daimler ја продава фабриката на Smart, можен купувач- Ineos, производител на Grenadier. наследник на класичниот Defender !

Во DAIMLER почнаа опсежно реструктуирање, кое вклучува решавање на непотребен капацитети… Минатата недела Daimler објави обемни промени, кои вклучуваат заштеди и отпуштања од една страна, и огромни инвестиции во нови технологии од друга страна. Во таква атмосфера нема повеќе простор за една фабрика. Станува збор за производните капацитети во Хамбах (Hambach), Франција, каде, со години […]

Истрагата за аферата dieselgate се прошири и на добавувачот Continental

Германските иследници извршија претрес во објектите на снабдувачот на делови за мотори Continental и производителот на автомобили Volkswagen, како дел од проширената истрага за фалсификување на податоците за емисија на штетни гасови од дизел моторите … Полицијата и обвинителите извршија претрес во објектите во Хановер (Hannover), Регенсбург (Regensburg), Волфсбург (Wolfsburg), Гифорн (Gifhorn), Франкфурт (Frankfurt ) […]

Volvo се стабилизира- во Јуни продал само за 2,1 % помалку автомобили

Volvo соопшти дека продал 61.484 автомобили во јуни годинава, што е намалување од само 2,1 % во споредба со јуни минатата 2019 година… Треба да се напомене дека тоа се должи на зголемената продажба на кинескиот и американскиот пазар. Поточно, 15.105 автомобили Volvo се продадоа во Кина во текот на минатиот месец (пораст од 14,1 […]

Maserati Ghibli Hybrid со премиера на 16 јули

Maserati уште претходно потврди дека ќе продолжи да ја подобрува сегашната понуда на модели, а за почеток, најнапред моделот Ghibli ќе добие хибриден погонски склоп … Новината Ghibli Hybrid требаше да биде откриен во април годинава на Саемот за автомобили во Пекинг, но настанот беше откажан поради корона вирусот, всушност како и сите големи манифестации […]

Ако еден автомобил го користат повеќе возачи задолжително дезинфицирајте го!

Во големите семејства, а особено во случај на службени автомобили, кога голем број на возачи се менуваат зад управувачот, потребно е да се грижите и за дезинфекција на возилото … Неодамна објавените резултати на студиите спроведени во Германија покажаа дека корона вирусот на пластика може да преживее и до девет дена. За разлика од Германија, […]

Mercedes ги исполнува сите желби, па и таа да го обои автомобилот во бои на BMW!

Во MERCEDES создаваат трендови, некогаш помалку, а некогаш и повеќе успешно, но за последното тврдокорните поклоници на ѕвездата со три крака е скрнавење на марката од Штутгарт… Така, помпезно најавената програма за лојалност, во која, за извесна противвредност во банкноти  би можеле да го промените вашиот изнајмен Mercedes, по некоја година, со нов, на крајот […]