Category: Актуелно

Купувачите од САД најзадоволни од технолошките новини кај Genesis

Овогодинешниот Ј.Д. Power’s 2022 Tech Experience Index (TXI) истражувањето откри колку корисниците се задоволни од технологиите, како што е предупредувањето за појасот на задните седишта, во нивните автомобили. Очекувано, клиентите се најмалку задоволни од комплицираните технологии кои не функционираат совршено, така што повеќе од 50 отсто од нив се пожалиле на функциите за препознавање отпечатоци […]

Изменето логото на Citroen

Препознатливото лого на Citroen доживеа освежување: ова е неговото изменето издание, инспирирано од оригиналното лого од 1919 година. Ова е само 10-ти знак со двоен шеврон за 103 години, подготвен по повод големото освежување на францускиот бренд и да го направи логото „полесно за користење на дигиталните точки на допир“. Како што најавува Citroën, новото […]

Кинескиот BYD размислува за производство на електрични автомобили во Европа

Кинеската компанија BYD размислува за локализирано производство на своите електрични автомобили за подобро да му служи на европскиот пазар, откако ќе ги понуди седанот Han, тпотоа SUV моделот Таngг и crossover креацијата Аttо 3 во следните четири месеци на Стариот континент. Автомобилите моментално се произведуваат во Шенжен, Кина, од каде првично ќе се извезуваат на […]

Honda во септември го намали производството за 40%

Јапонскиот производител на автомобили Honda Motor го намали планираното вкупно производство на автомобили во тековната фискална година за 40 отсто … Тоа се случи веќе од овој месец , поточно, на почетокот на септември поради проблеми во синџирите на снабдување и логистиката, јавува новинската агенција Reuters. Пред оваа одлука, компанијата долго време беше оптимист дека […]

Фалсификувани автомобилски делови-измама опасна по живот

На пазарот за автоделови во оптек има се повеќе фалсификати, велат германските производители на возила, а тоа им штети и може да биде многу опасно за учесниците во сообраќајот… Кога Лита Сиље Јениш зборува за својата работа, звучи како полициски детектив. Приказна за рации, скриени производствени капацитети, за организиран криминал. Приказна за мрежа на фалсификатори, за луѓе […]

Цената на бензините оди надолу а на дизелот нагоре!

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува така одлучи Регулаторната комисија за енергетика што денес ја донесе својата најнова одлука за малопродажните цени на нафтените деривати во нашата земја… Регулаторната комисија за енергетика донесе нова одлука за малопродажните цени на горивата во земјава, според која од вечерва на полнпќ ќе имаме поскапување на дизелот, а поевтинување на бензините. […]

R5 TURBO 3E ја освои ја освои наградата на публиката на натпреварот „Уметност елеганција 2022 “ во Шантили

Награда од публиката за Renault R5 Turbo 3E Прва награда за Renault R5 Turbo 3E Renault R5 Turbo 3E ќе биде изложен на салонот во Париз во 2022 година. Шантили, 25 септември – Концептниот автомобил Renault R5 Turbo 3E ја освои наградата од публиката на натпреварот „Уметност и елеганција 2022“ што се одржа на 25 […]

Ferrari Purosangue затрупан со идеи

Според извештаите од Италија,Ferrari е преплавен со нарачки за својот crossover модел Purosangue од 390.000 евра и може да биде принуден да го затвори својот нарачки. За разлика од конкурентните луксузни марки чии теренци често го сочинуваат лавовскиот дел од нивната продажба, Ferrari одлучи да го ограничи производството на својот прв crossover на не повеќе […]

Голем интерес за електричен VW ID. Buzz

Volkswagen Electric ID. Buzz е практично веќе распродаден во Европа, неколку месеци пред да започнат испораките на овој модел. Продажбата сега надмина 10.000 примероци, од кои 3.400 купија Норвежани. Германските купувачи се на второто место, со 2.500 примероци, додека Белгија и Холандија обезбедија комбинирани 2.100 возила, пренесува Automotive News Europe. Иако производниот ID. Buzza започна […]

Chery преговара за производство на автомобили во Русија

Кинескиот производител на автомобили Chery преговара со руски компании за производство на автомобили во Русија, пишува новинската агенција ТАСС, повикувајќи се на директорот на руската филијала на Chery. „Прво во нашите планови е потребата од локализирање на производството на руска територија“, изјави Владимир Шмаков, пренесе руската новинска агенција. Тој додаде дека сака да ја зголеми […]