Category: Технологија

Постојан развој: Зголемен опсег за Opel Corsa -e и Mokka-e

-Опсегот на Corsa-e и Mokka-e во WLTP циклусот, се зголемува на 359 и 338 km (со А+ пневматици)* – Продолжување на опсегот преку оптимизација на топлинската пумпа, редукторот и пневматиците – Opel веќе нуди девет електрифицирани патнички автомобили и лесни комерцијални возила Континуираниот развој на Opel Corsa-e и Opel Mokka-e донесе значителни зголемувања на опсегот при возење […]

Доделени првите енергетски ознаки за електричните автомобили

Британскиот Electrifying.com создаде нова листа наречена E-Rating, која за прв пат ги рангираше автомобилите според тоа колку ефикасно ја користат електричната енергија… Целта на новиот метод на рејтинг е да им обезбеди на потрошувачите појасни податоци за тоа кои електрични автомобили се подобри за нивната банкарска сметка, пишуваат светските информативни агенции. Покрај тоа, во Обединетото Кралство […]

DS3 Crossback E-Tense ја зголеми автономијата со едно полнење на батериите

Со неколку измени, DS успеа значително да ја зголеми автономијата на електричниот crossover… Сите овие промени веќе ги видовме кај сестринското Peugeot, кое ги примени на варијантите на батерии на дуото 208/2008. DS3 Crossback E-Tense доби нова топлинска пумпа со сензор за влажност на воздухот во кабината, што треба да придонесе за помала потрошувачка на […]

Револуционерно автомобилско седиште за деца!

 Конечно, е имплементирано функционално воздушно перниче за нашите најмлади што ја зголемува нивната безбедност во возилото при евентуален судир… Станува збор за Cybex што успеа да направи мала револуција со седиштето Anori T i-Size бидејќи за прв пат комбинира систем на воздушни перничиња и детско седиште. При фронтални судири, со седиштата свртени нанапред, појасот го […]

Стратегијата 2.0-IONITY го забрзува ширењето на мрежата брзи полначи за EV

IONITY ја има најголемата мрежа на станици за полнење со високи перформанси во Европа, достапна за повеќето електрични возила… Ова заедничко вложување веќе ги проширува своите планови за понатамошно проширување. До 2025 година, бројот на станици за полнење се очекува да се зголеми од сегашните 400 на повеќе од 1.000. Тоа ќе резултира со зголемување на […]

Renault иTheArsenale го претставуваат AIR4 –Таму каде одиме не ни требаат патишта

Концепт автомобилот AIR4: легендарниот Renault 4 го прослави  60-от роденден и „доби крилја“… За соодветно да се заокружи прославата на 60-годишнината од култната „четворка“, Renault, во соработка со Mobility Ecosystem Development Center TheArsenale, понуди футуристичка интерпретација на овој легендарен модел. Потсетуваме годинава се одбележуваат 60 години од појавувањето на француската автомобилска икона – Renault 4, автомобил […]

Новиот Peugeot e-208 и Peugeot e-2008

Технолошки развој за повеќе економичност, односно за помала потрошувачка на електрична енергија во секојдневната експлоатацијата на адутите со погон на струја, на четири тркала на „францускиот лав“… Најновите технолошки достигнувања од почетокот на 2022 година кај 100% електричните верзии на новите PEUGEOT 208 и 2008 ќе додадат до 25 km и 8% повеќе опсег според […]

Електричните автомобили зиме трошат 25% повеќе струја

Еден од големите предизвици со кои се соочуваат сопствениците на електрични автомобили е секако зимскиот период и ниските температури… Зимата, односно ниските температури имаат далеку поголемо влијание врз електричните автомобили и нивната автономија во возењето во споредба со возилата со мотори на внатрешно согорување. Истражувањата откриваат дека зимското возење значи потрошувачка која е за 25% поголема […]

Ford и GM здружуваат силите со производители на чипови

Понекогаш треба да ги преземете работите во свои раце! Производителот на автомобили Ford Motor Company и светскиот производител на полупроводници, GlobalFoundries, почнуваат да работат заедно на производство на чипови. Целта на соработката е да се подобри производството на полупроводници на пазарот во САД, а потоа да се обезбеди понатамошен извоз. Потребата за чипови во автомобилската индустрија […]

Ford и Rivian нема заеднички да склопуваат EV, но секо добил тоа што посакува!

Пред само две години во Ford владееше голема паника, бидејќи вториот по големина американски производител на возила во голема мера доцнеше со развојот на електричните возила на четири тркала, па иако работеше профитабилно, тогашниот претседател Марк Филдс беше принуден да се пензионира и беше заменет од Џим Фарли… Причината лежеше во тоа што инвеститорите едноставно […]