Category: Технологија

Кинезите за 2023 ветуваат електричен автомобил со досег од 1000 км

Веќе го прифативме, како неминовност, фактот дека Кина има огромна предност во истражувањето и производството на батерии за електрични возила… Така, сите клучни вести за оваа технологија доаѓаат од најнаселената земја во светот. Сега производителот на батерии CATL најави дека новиот електричен автомобил Zeekr 001 (Geely group) ќе биде опремен со Qilin батерија, која ќе […]

Suzuki и Toyota заеднички прават електричен SUV

Suzuki работи на нов целосно електричен модел кој треба да се појави до 2025 година во Индија. Моделот ќе се базира на нова архитектура наменета за електрични возила, која е заедничко дело на Suzuki и Toyota. Овој потег ќе ја прошири соработката меѓу производителите на автомобили кои веќе споделуваат технологија и модели во различни делови […]

Електричен Chery QQ Wujie Pro

Автосалонот во Ченгду е и место за промоција на електричниот модел на Chery QQ Wujie Pro… Станува збор за градски електричен модел со четири седишта, кој веќе е достапен за нарачка во Кина, по цена од 79.900 јуани или 11.655 евра. Што се однесува до димензиите, должината е 3402, ширината 1680 mm, висината 1550 mm, […]

Дополнителна опрема направена по мерка за Opel Astra и Astra Sports Tourer

Електрични: избор на додатоци за полнење за plug-in хибридните верзии – Стилски: декоративни сегменти на алуминиумските наплатки и надворешни ретровизори во боја на каросеријата -Средено и уредно: FlexConnect за внатрешноста -Практично: елегантни системи за товарање (за покривот и задниот дел) – Елегантно: приспособени облоги и патосници за багажниот простор Новата Opel Astra и новата Opel […]

Lincoln Model L100 Concept

Lincoln го покажува концептот L100, целосно електрична и автономна студија за која се вели дека гледа кон иднината, почитувајќи ја историјата на брендот. L100 Concept  учествуваше на овогодинешното издание на Pebble Beach Concours d’Elegance и го слави 100-тиот роденден на овој американски бренд. Во врска со ова, Lincoln истакнува дека оваа студија била инспирирана од […]

R5 TURBO 3E, Роден за дрифт

Спектакуларен електричен концепт автомобил подготвен за дрифт, кој, на прославата на 50-годишнината од моделот Renault 5, им оддава почит на легендарните спортски верзии на тој модел: Renault 5 Turbo и Turbo 2. Ова екстравагантно повторно издание е на самиот врв во својата класа. Тој е фокусиран на забавата и светот на видео игрите и соочување […]

XPeng од Кина овозможува полнење на EV батериите двојно побрзо одошто Tesla

Колку напреднале компаниите чиј капитал е кинески, можеби најдобро отсликува информацијата која деновиве стигна до светските медиуми, а зборува за тоа како XPeng направил надополнувањето на ќелиите на батериите интегрирани во електричен автомобил да биде двојно помоќно од онаа. што ја карактеризира Теslа… Имено, сега се потребни само пет минути поврзување со терминалот за да […]

Moskvich ќе развие сопствена платформа за електрични возила

Дмитриј Пронин, кој во мај ја презеде функцијата прв човек на реновираната фабрика за автомобили  – Moskvich, зборуваше на својот канал Телеграм, говорејќи за тековните задачи и планови на оваа марка, во блиска иднина, за новите електрични модели … Така, тој потврди склопување на 600 автомобили во стилот на таканаречената „шрафцигер индустрија“ (индустрија на едноставно […]

Dacia сврте нов лист

Дваесет месеци по претставувањето на стратешкиот план на Renaulution, брендот Dacia се подготвува да напише ново поглавје -Ново лого, нов изглед на продажни салони, нов дизајн и нови бои ќе го направат брендот уште поатрактиве –   Ставајќи го во преден план она што е најважно за клиентите, Dacia продолжува да истражува нови области На 14 […]

Електричните хипер автомобили ќе забрзуваат до „стотка“ за помалку од секунда

Со електричниот погон, многу автомобили добија неверојатно забрзување, но се чини дека границите на можното допрва треба да се пробијат… Главниот програмски инженер на Rimac Nevera зборуваше на оваа тема и најави дека електричните хипер автомобили ќе забрзаат од 0 до 100 km/h за помалку од секунда. Rimac Nevera забрзува од 0 до 100 km/h […]