Category: Претставуваме

Subaru STI E-RA Concept, Solterra STI Concept, WRX STI Concept и Levorg STI Performance Concept

Првиот е Subaru STI E-RA Concept, спортист подготвен за јаглеродно неутрална ера, што значи дека е електрично возило…. Поточно, STI E-RA Concept има четири електромотори со вкупно 800 kW / 1088 КС, како и литиум-јонски батерии од 60 kWh. Буквите E-RA во името значи Electric Record Attempt и најавува обид на јапонскиот бренд да забележи време […]

Нова Honda HR-V за САД

Honda најави дека кон крајот на оваа година ќе ја претстави новата генерација на crossover моделот HR-V за американскиот пазар (MY2023), а ќе бидат објавени и неколку тизер цртежи. Овие цртежи покажуваат дека HR-V за Америка од 2023 година ќе биде визуелно различен од новиот HR-V за другите пазари прикажан минатата година. Овие разлики се однесуваат, […]

Новиот Peugeot 4008 доаѓа 2023 и во електрифицирано издание

Долго зборуваниот Peugeot 4008 би можел да пристигне уште оваа година со електрифицирани погонски единици и наведнат покрив како поатрактивен брат на 3008, дополнително истакнувајќи го премиум пресвртот на француската марка во последните години. Peugeot го користеше името 4008 на теренец од 2012-2017 година базиран на Mitsubishi. Иако беше заменет со нов  2008 , за […]

Јeep Renegade 2022

Jeep ја претстави рестилизираната верзија на моделот Renegade за јужноамериканскиот пазар, со ажурирана палета на мотори и мали визуелни промени… Ова ги вклучува дотерани браници, решетка и фарови, како и дигитална табла со инструменти, модифициран волан, надграден 8,4-инчен инфозабавен систем, како и повеќе системи за безбедност и помош на возачот. Покрај тоа, Renegade добива 1,3-литарски […]

Dacia Bigster пристигнува годинава

Додека компактниот Sandero ги руши продажните рекорди низ Европа како најпродаван модел, па дури и стана „број 1“ во Франција, и додека лансирањето на новиот возвишен караван Jogger е во тек во Европа, Dacia тивко подготвува молскавичен удар и во SUV сементот со сосема нов модел. Станува збор за бројка поголема од постојниот (освежен лани) […]

Haval KuGou

Во првата половина на 2022 година, кинескиот Haval на клиентите ќе им понуди нов SUV модел KuGou („Кул куче“)…. Станува збор за сериска верзија на концептот што премиерот го имаше минатата пролет, но цената се уште не е објавена. Во секој случај, KuGou / Cool Dog ќе заземе место под моделот Big Dog во палетата […]

Нов Citroën C5 Aurcross SUV: Апсолутен комфор во понаметлив и попрестижен дизајн

Нудејќи неспоредливо чувство на смиреност во патничката кабина, C5 Aircross има нов став, изразувајќи поголема моќ и префинетост. C5 Aircross претставува репер, кога станува збор за комфор и модуларност, особено со plug-in hybrid верзијата, а сега и со променет дизајн за да биде и позрел. C5 Aircross во предниот дел внесува нов дизајнерски јазик, со […]

Промоцијата на Volkswagen ID.Buzz најавена за 9 март

Познат е и датумот на премиерата на долгонајавуваниот електричен модел на гигантот од Волфсбург- Volkswagen ID.Buzz… Па така, промоцијата е закажана за 9 март годинава, а се работи за модел кој ќе се изработува и на МЕB платформата на Volkswagen за електрични автомобили. Се очекува ID.Buzz да има батерии од 77/82 kWh, додека производството, според […]

Hybrid BMW Series 7 со 560 КС

Пристигнувањето на следната генерација на BMW Series 7 се ближи, а сега се појавија информации дека предводникот M750e ќе има речиси иста моќ како актуелниот M760i xDrive. Новата plug-in хибридна верзија нема да биде достапна веднаш, но ќе се појави нешто подоцна во 2023 година. Блогот на BMW наведува дека најмоќниот модел на BMW Series […]

VinFast VF5, VinFast VF6, VinFast VF7, VinFast VF8 и VinFast VF9 на CES 2022

Виетнамскиот производител на автомобили VinFast ги претстави новите SUV модели VF5, VF6 и VF7 на овогодинешниот саем за потрошувачка електроника CES, па таска, сега нивната гама на електрични возила брои вкупно пет члена… Покрај тоа, саемот CES беше искористен за промена на името на постоечките модели. Така VF e35 стана VF8, додека VF e36 сега […]