Category: Клуб

Промотивно видео Rolls Royce Wraith Kryptos Collection Car

Специјалниот Wraith Kryptos Collection автомобил е инспириран од уметноста за пишување и решавање на кодови… Оваа необична серија на благородната луксузна автомобилска марка од  Велика Британија ќе биде лимитирана на производство од само 50 примероци. Но како што вели искуството, сликата и камерата кажуваат повеќе од илјадници зборави и затоа ви препорачуваме да го погледнете […]

Tesla ја надмина вредноста на Toyota и стана највредна автомобилска марка

Компанијата Tesla, стана највредниот производител на автомобили во светот, претекнувајќи ја Toyota, бидејќи цената на нејзините акции забележа рекорден скок … Акциите на производителот на електрични автомобили достигнаа 1.134 американски долари во средата наутро, со што пазарната вредност на компанијата достигна 209,47 милијарди американски долари, што е приближно 4 милијарди американски долари повеќе од тековната […]

Storie Alfa Romeo, 10 епизода – Giulia и Stelvio се одраз на 110 години италијанска извонредност

-Серијата „Storie Alfa Romeo“ заврши во недела 28 јуни оваа 2020 година, кога брендот ја славел својата 110-годишнина, истакнувајќи ги возилата кои денес претставуваат олицетворение на 110 години италијанска стилска и технолошка извонредност. – Giulia и Stelvio се крајниот израз на „Механиката на емоциите“ / Meccanica delle Emozioni: проект кој секогаш го става возачот во […]

Porsche 911 Turbo S или Taycan Turbo S…?

Тешко прашање, но со силни аргументи како кандидати за најбрз автомобил на денешницата… Екипата на Carwow ги собра најновите експонати од Зуфенахаузен (Zuffenahausen). Мат Вотсон (Mat Watson) и екипата на Carwow за овој викенд ни подготвија вистински тркачки спектакл. Новиот Porsche Taycan Turbo S фасцинира со своите електрични својства. Полни 763 КС и 1050 Nm, […]

„Storie Alfa Romeo“, деветта епизода – 8C Competizione!

-8C Competizione исто така значеше враќање кон своите корени и своевидна лабораторија за иднината, ги покажа својот идентитет, вредности и стилски и технички референци: оптимален однос тежина / сила, совршен баланс и прецизна управување – Мото светот соочен со предизвикот на третиот милениум, запре за момент за да му се восхитува на новиот скапоцен камен […]

Мафијата во Италија од дрога заработила колку и Fiat од продажба на возила

Трговијата со дрога цвета веќе со децении, при што јужниот дел на Италија е предводник, па така и не звучи неверојатно дека мафијашите таму заработуваат исто толку пари како автомобилскиот гигант Fiat од бизнисот со автомобили …. Канцеларијата на ООН за сузбивање на трговија со дрога и оружје објави дека мафијата во Италија заработува неверојатни […]

„Storie Alfa Romeo” осма епизода- Дизајн, спортски дух и иновации: модел 156 автентичен  успех на брендот

Милион луѓе во дилерствата, вкупно продадени над 680.000 единици: податоци кои покажуваат дека 156 е еден од најголемите успеси на марката Alfa Romeo. Претставен во 1997 и бргу ги освои купувачите и критичарите и ја понесе титулата „Автомобил на годината 1998. Моделот 156 беше извонредна комбинација на моќ, иновации и класика, но исто така го […]

Прв лет на патнички електрично- хидрогенски авион во В. Британија

Американската компанија ZeroAvia се појави на сцената пред помалку од една година и веднаш најави експанзија во областа на малот0 патничко воздухопловство што користи водородно гориво …. На 22 јуни HyFlyer хибридниот хидроген- електричен авион за прв пат полета од аеродромот Кранфилд (Cranfield) во Бедфордшир (Bedfordshire), Англија, како дел од програмата за создавање флота на […]

Storie Alfa Romeo, сeдма епизода – Револуција на форми и бои: модели 33 Stradale, Carabo и Montreal

Генијалност и сила, умеење и храброст при изборот на материјали, стил што ги комбинира технолошките иновации и креативноста: тоа се дизајнерските состојки на моделот Tipo 33. Дизајн создаден од натпреварувачки дух што дава живот на секоја креација на  Alfa Romeо. Истиот дух дал резултати во многу победи во трките и создаде две „неидентични близнаци“: модели […]

Јахта Tecnomar Lamborghini 63

Компанијата Lamborghini, во соработка со Italian Sea Group, ќе произведе „џебна јахта“ наменета за оние со „длабоки“ џебови…. Lamborghini, заедно со споменатата група, која ги произведува јахтите „ Admiral и Tecnomar “ во своето бродоградилиште, ќе ја произведе јахтата Tecnomar Lamborghini 63, која ќе чини нешто помалку од 3,4 милиони долари. Сепак, нема сомнение дека […]