Category: Клуб

Раиконен со Alfa Romeo Stelvio крстосува низ улиците на Монако

Светскиот F1 шампион, Финецот, инаку сега дел од F1 тимот на Alfa Romeo вози низ улиците на Монако, на места каде со болидот проаѓал возејќи на трките за ГН на Монако, но сега со Alfa Romeo Stelvio, велејќи им на минувачите дека првпат вози тука… Тоa е дел од рекламната кампања на производителот на спортски […]

BMW X7 pick-up: реалност или сон на многу вљубеници во марката!

Дека се појавил, да, но дека е и единствен примерок на огромниот и најголем во понудата на баварската марка и на тоа даваме потврден одговор… Во Минхен (München), во музејот на баварскиот производител на премиум автомобили BMW, само пред неколку дена се појави, во најмала рака речено, необичен модел. Станува збор за единствениот –„one-off“ барем […]

Францускиот Citroen со видео најави нов електричен мини автомобил!

Производителот на автомобили од Франција, познат по бројните иновации што оставија длабок печат во автомобилската индустрија – Citroen, деновиве, објави краток видео запис со што, судејќи според се’, се најавува нивниот нов електричен автомобил… Во моментов се уште нема конкретни информации околу новата иновација на францускиот бренд со стилизиран шеврон во логото. Единствено што е […]

Ексклузивен и уникатен  Bugatti Chiron Hermes, само за многу богатите

Тајкунот во сегментот на недвижнини од СAД – познатиот колекционер на автомобили и инфлуенсер на социјалните мрежи, Мени Кошбин ( Manny Khoshbin), додал уште еден врвен модел во својата гаража, каде, патем, веќе се наоѓаат некои од најретките автомобили во свтотот … Последниот автомобил во низата што се приклучил на таа интересна флота е Bugatti […]

Компанијата ŠKODA  ќе слави 125 години постоење

Иднава 2020 година компанијата Škoda ќе одбележи убав и значаен јубилеј – 125 години на своето успешно постоење и работење и тоа на глобално рамниште … Компанијата со работа почнала во далечната 1895 година како производител на Slavija велосипеди и од секогаш била позната по своите паметни идеи, а тоа е и денес (Simply Clever)… […]

На аукција McLaren Senna во Gulf Racing бои

Познавачите даваат процена дека новиот сопственик на специјалниот примерок  суперспортски автомобил на McLaren ќе мора да плати 1,45 милиони долари за да ужива во него… Атрактивниот McLaren Senna глобална премиера имаше лани на Салонт за автомобили во Женева, а сите 500 примероци од рачно составениот суперспортски автомобил, наречен по легендарниот бразилски возач во Formula 1 Аиртон Сена […]

Крал на Dakar Rally учество на еден камион чини 12 милиони евра!

Информацијата пренесена од  Sport Klub, вели дека легендарниот Владимир Чагин,кој релито Дакар го освоил седум пати,рекол дека учеството на еден камион од екипата KAMAZ лини, верувале или не, дури 12 милиони европски банкноти… Сензационално, навистина, релито Дакар оваа сезона ќе се вози, по прв пат, во Саудиска Арабија. И таму во конкуренција на камиони фаворите […]

Блогери во Русија продаваат копија на Tesla Cybertruck

Возило што наликува на новитетот на Илон Маск е направено за само осум дена од преработениот автомобил Lada( VAZ-2109)…. На порталот Auto.ru , неодамна, се појавил оглас во кој се нуди копија на pick up возилото Tesla Cybertruck за симболична сума од 666.666 руски рубљи (околу 9.720 евра). Копијата ја направиле блогери од подмосковјето – […]

Така би можел да изгледа Jaguar F-Type Shooting Brake

На почетокот на овој месец (декември) Jaguar имаше премиера на обновениот модел F-Type што во понудата на британската марка е достапен како Coupe и како  Roadster… Но според „традицијата“, X-Tomi Design се „поиграл“ на свој начин и ја покажал својата идеја за неговата, евентуална,  Shooting Brake варијанта на каросеријата (со продолжена линија на покривот и […]

Новиот Land Rover Defender во LEGO издание

По бројните претставувања на новиот Land Rover Defender, сега пред нас е помала, но исто толку импресивна верзија на оваа off road легенда од Велика Британија …. Во соработка со LEGO Technic одделот создаден е еден од најдобрите примероци во историјата, составен од дури 2573 парчиња на коцки. Прецизни детали од внатрешноста или, пак од […]