Category: Мотоцикли

Aprilia  Tuareg 660 доби издувен систем од  Akrapovič

Tuareg 660 е претставник на Aprilia во сегментот на авантуристички модели со средна класа, во кој некогаш доминираа Yamaha Tenere 700 и KTM 890 Adventure. Иако е релативно нов модел, Tuareg 660 привлече големо внимание од неговото претставување на саемот EICMA во 2019 година. Формиран на најновата платформа 660 на италијанската компанија, Tuareg носи врвна […]

Крај за Suzuki GSX-R1000

Веќе добивме официјална потврда дека Suzuki ги напушта MotoGP и EWC на крајот од тековната сезона. Според претседателот на компанијата Тошихиро Сузуки, одлуката да се напуштат овие две конкурентни категории е донесена со цел да се насочат средствата кон други иницијативи за одржливост. И додека одлуката да ја напушти врвната класа ја покажува силната желба на […]

Kawasaki вгодина ја проширува линијата KLR650

Kawasaki е подготвен да лансира уште една варијанта на својот мотоцикл KLR650. Клиентите моментално можат да уживаат во верзиите на базата, Traveler и Explorer, а наскоро ќе им се придружи уште еден. Според достапните информации, кои потекнуваат од јуни годинава, ќе ја носи ознаката KLR650S. Ако им се верува на извештаите што стигнуваат до нас, новата варијанта […]

Проектот -електричен мотоцикл Triumph TE-1 конечно заврши

Triumph Motorcycles откри повеќе детали за својот проект TE-1, развиен заедно со Williams Advanced Engineering… Според достапните информации, електричниот мотоцикл на купувачите ќе им понуди 175 КС и автономија од 161 километар. Автономијата на TE-1, барем според Triumph, носи автономија која е значително поголема од онаа што ја нудат сличните електрични модели на пазарот. Со моќност од […]

Alrendo електричен мотоцикл од Кина со фантастична автономија

Кинескиот производител на електрични мотоцикли, Alrendo, не е особено познато име, но неговиот нов модел без сомнение ќе привлече големо внимание… Запознајте го TS Bravo, возило на две тркала што може да се пофали со исклучителна автономија и брзо време на полнење. И иако можеби мислите дека се работи за уште една електрична креација од […]

TVS Motor Company ќе лансира сосема нов крузер мотоцикл.

Ако им се верува на достапните извештаи, тој ќе се вика Ronin и ќе ја претставува сериската верзија на концептот Zeppelin (на насловната фотографија), претставена уште во 2018 година… Минатата година, TVS беше фатен како тестира мотоцикл инспириран од ретро, но тој беше толку добро камуфлиран што никој не можеше точно да го одреди неговиот […]

Vespa Pic nic

Vespa отсекогаш ја претставувала радоста на живеењето и тркатa кон иднината, на врвната технологија и секогаш пред трендовите, додека останува верна на својот уникатен и безвременски дизајн… Vespa Primavera отсекогаш имала млада и свежа душа благодарение на малата тежина и стил. И уште од шеесеттите, таа претставува алтернативна младинска мобилност во градовите полни со автомобили. […]

Новиот Piaggio MP3 дебитира во градот на светлината

Новите модели на Piaggio MP3 дебитираа во Париз, градот кој го симболизира успехот на оригиналниот прв скутер со три тркала во светот… Овој успех се мери со повеќе од 230.000 продадени возила ширум светот за шеснаесет години.За тоа време MP3 отсекогаш бил неприкосновен лидер на пазарот што го создал благодарение на технолошката извонредност на Групацијата […]

Norton подготвува нов Commando 961

Norton Motorcycles работи на новата генерација на својот модел 961…. Откако индиската TVS Motor Company го купи британскиот бренд во април 2020 година, Norton Motorcycles работи на враќање на довербата на своите клиенти. ТVS инвестираше милиони во отворањето на новото седиште на компанијата во Солихал за да се осигура дека брендот ќе остане во ОК. Дополнително, тој […]

Нови фотографии на најавениот CFMOTO 450SR

CFMOTO 450SR, мотоцикл од кинески производител кој наскоро треба да ја види светлината на денот, а  мора да се признае дека на најновите фотографии изгледа примамливо…. Компанијата привлече големо внимание во Европа и Азија со својата импресивна моделска линија, која ги вклучува CL700, NK650 и 650GT. Линијата SR веќе вклучува четврт литарски спортски мотоцикл, наречен […]