Category: Мотоцикли

Piaggio развива мотор со VVT систем

Piaggio има намера да користи систем за променливо тајминг на вентилите (VVT) на своите мотори, кој може да се најде на неколку модели, вклучувајќи го и оној на Aprilia… Многу производители користат променливи системи за отворање вентили на нивните мотоцикли, но Piaggio – вклучувајќи ги и брендовите како Aprilia и Moto Guzzi – не е […]

SEAT лансира електричен скутер Mo 50

Seat ја прошири својата линија Mo со лансирањето на нов електричен скутер… Наречен Mo 50, овој скутер испорачува 4 kW номинална моќност и 7,3 kW максимална моќност, заедно со 100 Nm максимален вртежен момент. Тие бројки овозможуваат максимална брзина од 45 km/h, додека литиум-јонската батерија со капацитет од од 5,6 kWh овозможува автономија од некаде […]

Eysing PF40 je E- мопед со дизајн потпишан од Pininfarina

Ако некој ви спомне дека постои нов модел наречен PF40 и дека е дизајниран од италијанската дизајнерска куќа Pininfarina, можеби ќе помислите дека тој е наследник на иконскиот Ferrari F40… Во реалноста, PF40 е целосно електричен мопед што го продава холандска компанија наречена Eysing. PF40 е првиот производ создаден во соработка помеѓу Pininfarina и Eysing. […]

Yamaha развива само – балансирачки мотоцикл

Технологијата за самобалансирање е нешто на што работеа неколку производители на мотоцикли во последните години…. Брендовите како Harley-Davidson, BMW и Honda наводно работат на роботска технологија. Сепак, Yamaha е единствениот бренд кој се залага за поиновативен пристап, почнувајќи од проектот Motobot, најавен во 2015 година. Тој беше заменет две години подоцна со Motodroid. Сепак, Motobot и Motodroid […]

Кинескиот Harley добива две верзии

Harley-Davidson првпат го објави своето партнерство со кинеската компанија Qianjiang уште во 2019 година, како дел од планот да ја прошири својата понуда на мотоцикли со помал капацитет… Тогаш „малиот“ Harley го доби името 338R, што дополнително беше потврдено со подоцнежна фотографија која го откри страничниот профил на мотоциклот. Сепак, најновото регулаторно одобрение поднесено во Кина […]

Honda работи на електричен мотоцикл

Од Honda, неодамна, ги открија своите планови за тркачка поделба за претстојната натпреварувачка сезона, вклучувајќи серии за трки со мотоцикли и автомобили… Honda, исто така, ја објави својата постава за 2023 година, вклучувајќи MotoGP, WSBK и WorldSSP. Сепак, најавата исто така откри дека јапонската марка развива електрични тркачки мотоцикли. Според ставот изнесен од извршниот директор и виш […]

Oben Rorr електричен мотоцикл подготвен за настап на пазар

Пазарот на електрични мотоцикли во Индија е во пораст, а Ola Electric S1 и Ultraviolette F77 се на насловните страници во земјата и светот… Сепак, електричниот сегмент е на пат да стане поголем со нова стартап компанија наречена Oben, која ќе го претстави електричниот гол мотоцикл Rorr. Во своето последно соопштение за печатот, Оben објави […]

Horwin Senmenti 0 електричен скутер со фантастични перформанси

Производителот на електрични мотоцикли Horwin претстави модел наречен Senmenti 0… Станува збор за скутер кој брзо забрзува и има одлична автономија и куп технологија. Достапни се, во овој момент, неколку детали за скутерот, кој ќе биде достапен од средината на следната година, а за кој знаеме дека ќе го разбуди интересот на возачите ширум Европа. Забрзува […]

Јапонците ја оживуваат својата мини машина – Honda Motocompo

Honda за прв пат го откри името Motocompacto во 2020 година, кога јапонската фирма поднесе барање за заштита на името до Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД. ..Иако името има повеќе букви од оригиналниот Motocompo, тоа е јасно упатување на иконата машина со џебна големина. Сепак, тоа беше последен пат името Motocompacto да […]

Davinci DC100 нов електричен мотоцикл , подготвен да ја освои „Старата дама“

Davinci Motor го најави својот прв електричен мотоцикл за европскиот пазар, откако веќе изгради име на својата родна почва, во Кина… Davinci Motor ја лансираше својата креација на две тркала со електричен погон –  DC100 во Кина уште во текот на минатата 2021 година, а речиси две години подоцна е подготвен овој свој производ да […]