Category: Технологија

Opel – Создава нови привлечни бои за новите Astra и Mokka

– Моќно: автомобилите како новите Astra и Mokka бараат живописни и експресивни бои – Боја на лансирање: „Kult Yellow“ на новата Astra ја комбинира традицијата на Opel со актуелните трендови – Одржливост во лимарија: „3-wet“процесот на бојадисување кој дополнително ги намалува емисиите. Со новата Opel Astra и Opel Mokka, германскиот производител не само што дизајнираше […]

Ford тестира технологија што автоматски го забавува возилото на ограничената брзина

Во не толку далечна иднина, автомобилите би можеле да им помогнат на возачите да избегнат казни за брзо возење, односно самите да ја прилагодуваат брзина кон поставените ограничувања… Ford тестира технологија која автоматски ја прилагодува брзината на возилото на дозволената во одредени зони без да „чита“ сообраќајни знаци или внесување на возачот. Технологијата наречена Geofencing […]

Mercedes – Benz од 2023 го укинува рачниот менувач

Во иднина, Mercedes-Benz ќе се концентрира на луксузните сегменти во програмата и од 2023 година ќе нуди само автомобили со автоматски менувач на брзините… Во 2023 година, Mercedes-Benz постепено ќе ги исфрли возилата со рачен менувач, а помалите модели ќе бидат опремени со автоматски менувач со двојна спојка 8G-DCT, додека пак повеќе луксузните ќе бидат […]

Euro NCAP crash test: Kia EV6, Mercedes C klase, Opel Astra, Peugeot 308, Volvo C40 Recharge и VW Multivan

Euro NCAP ги објави резултатите за новата рунда безбедносни тестови, во кои беа вклучени Kia EV6, Mercedes C-Class, Opel Astra, Peugeot 308, Volvo C40 Recharge и Volkswagen Multivan. Во видео записите можете да видите како поминаа спомнатите модели. Kia EV6, Mercedes C-Class, Volvo C40 Recharge и Volkswagen Multivan беа оценети со максимални пет ѕвездички. Тоа […]

Volvo Truck прв во светот користи челик без фосили во своите камиони

Како прв производител на камиони во светот што го направи тоа, Volvo сега воведува во своите камиони челик без фосили… Челикот го произведува шведската фабрика за челик SSAB, а тешките електрични камиони на Volvo ќе бидат првите што ќе го имплементираат. Челикот од SSAB се произведува со помош на сосема нова технологија, базирана на водород. […]

Со првата фабрика на наменски електрични возила KIA ќе даде дополнитеелен поттик на електромобилноста

Корпорацијата KIA, која е во средината на преминувањето кон давател на одржлива мобилност, неодамна објави дека ќе формира сосема нов високотехнолошки паметен производствен капацитет за производство на возила со намена (PBV)… Изградбата на фабриката ќе започне во првата половина на 2023 година, а производството во втората половина на 2025 година. Интелигентен нов производствен центар за PBV […]

Buick Wildcat EV concept

Buick го претстави концептот Wildcat EV, експресивна визија за новата дизајнерска насока на брендот која преминува во целосно електрична иднина… Wildcat е развиен за да пренесе сосема нов дизајнерски јазик кој ќе влијае на сериските модели на Buick во иднина. Новото лого со три штитови на Buick, поставено видно на предната и задната страна на […]

Идната генерација EV на BMW профитабилна како сегашната со мотор на внатрешно согорување

Идните електрични возила базирани на електричната платформа Neue Klasse на BMW ќе бидат исто толку профитабилни како и моделите на овој производител со мотори со внатрешно согорување…. Извршниот директор на производителот на премиум автомобили од Минхен, BMW, Оливер Ципсе  (Oliver Zipse ), го откри ова на неодамнешното годишно собрание на акционерите на BMW. Тој изјави […]

Squad прв соларен автомобил што се продава во Европа

За само 6.250 евра може да се купи мало градско електрично возило кое се надополнува со сончева енергија, а во повеќето земји може да го возат и 16-годишници. Холандската компанија Squad Mobility оваа недела отвори пред-нарачки за своето ново минијатурно градско возило, наречено Squad (што е, всушност, кратенка од Solar Quad). Дизајниран како преодно возило […]

Модулот на горивни ќелии на Toyota во електричните автобусите на Daimler

Инсталирањето на водородна технологија во автобусите го зголемува нивниот досег до 400 километри во градскиот сообраќај, поради што не мора да се надополнуваат меѓу редовните возења, а при тоа потрошувачката на водород е мала…. Toyota ќе ги испорача своите модули за горивни ќелии (TFCM) за новите градски автобуси на Daimler Buses. Новиот модел на автобус […]