Category: Технологија

Jaguar Land Rover со нов управувач со сензори за поголема безбедност!

Управувачи со греење не се никаква новина во светот на автомобилската индустрија, особено кај луксузните марки, но Jaguar Land Rover (JLR) на овој систем, покрај греењето на рацете на возачот,  му пронашол уште една потенцијална намена… Имено, JLR во соработка со универзитетот во Глазгов, осмислил систем што користи греење и ладење на управувачкото тркало за […]

И Honda најави вградување на виртуелни ретровизори!

На стартот овој револуционерен систем ќе се вградува во електричниот Hondа E model Системот на огледала со странични камери пред се донесува ново рамниште не безбедност и аеродинамични предности. Сликите од камерата се проектираат на внатрешните екрани што се идеално позиционирани за секој возач. Од Honda потврдија дека системот на огледала на страничните камери на […]

Титулата „Меѓународен мотор на годината“повторно за 1.0 EcoBoost на Ford!

Турбо бензинскиот мотор со три цилиндри го задвижува секое четврто возило на Ford продаден во 2018 година, подобрен со иновациска технологија на де активирање на цилиндар, победи во категорија на мотори до 150 KS на 11-от меѓународен избор за најдобар мотор и погонски склоп… Штедливиот мотор со три цилиндри со до 140 KS е под […]

Адаптивно возење и „паметни“ амортизери!

Во компанијата Tenneco создале електронски амортизер со имплементиран дигитален вентил Дебито, според најавите, би требало да биде веќе во 2022 година, но возилото во кое ќе се вградуваат не е најавено. Електронски контролиран систем за потпирање постои на пазарот и се вградува во возилата веќе со години. Но, инженерите на Tenneco измислиле нов тип интелигентен […]

Новата Škoda Superb- прв „Чех“ со LED Matrix светла

Официјалното претставување на темелно освежениот модел се очекува кон крајот на мај тековната 2019 година … Oдлична вест за сите поклоници на автомобилите на чешкиот производител Škodа. Знаменосецот во понудата на Чесите, моделот Superb ќе биде првиот автомобил на марката со иновациски LED предни светла. Освежениот модел со себе ќе донесе уште повисоко ниво на […]

Во Германија е- автопат за камиони!

Идејата за тролејбус во комбинација со најновите технологии би можела да биде ново решение за оптимизација на камионскиот транспорт во однос на издувните гасови… Во Германија имаат идеја за солуција што би можела да го реши главниот проблем во друмскиот товарен сообраќај каде дизел моторите се императив. Процесот на електрификацијата е скап и „болен“, но […]

Audi не се откажува од водородните ќелии!

Фокусот на германскиот гигант и натаму е врз електричните со батерии изведби, но не се откажува и од автомобили што за енергија користат водород и горивни ќелии, за што потврда е и последниот таков прототип… Во Audi го прифати модерниот тренд на електрификација, при што активно работи на проширување на електричната гама со новите e-Tron Crossover, […]

SmartVIZ проект- микро LED диодите во апликациите во кабината на возилата

Паметните апликации од научно фантастичните филмови се сè подостапни, а SmartVIZ проектот работи токму на нивниот развој и примена во автомобилите во иднина Микро ( µ)LED може да одигра суштинска улога во обезбедувањето визуелизирани сценарија со висока резолуција, за aпликации со зголемена реалност. Во проектот SmartVIZ, Osram соработува со ASM Amicra и Fraunhofer Институтот за […]

Volvo моделите во Европа ќе се предупредуваат едни со други од лизгави патишта и опасности

Volvo Cars ја прави својата пионерска, безбедносна технологија за првпат поврзана со индустријата, достапна низ цела Европа, како уште еден чекор во своите амбиции за подобрување на безбедноста во сообраќајот… Технологијата им овозможува на Volvo автомобилите да комуницираат едни со други и да ги известат возачите за  лизгавите услови на патот во близина и за […]

Старт-ап компанија од Швајцарија најави батерии со кој EV ќе поминат 1000 km!

Старт – ап компанија од Швајцарија – Innolith AG, специјализирана за неоргански литиум јонски батерии, развива батерија со висока густина што може да обезбеди автономија од 600милји (околу 1000 km – за EV со едно полнење на истата .. Компанијата планира да создаде 1000 Wh/kg батерија што се полни, „прва на светот“, и да ги […]