Електричните Alfa Romeo Stelvio и Giulia најавени за 2025 и 2026 година

Новата генерација на Alfa Romeo Stelvio оди на електрична енергија и ќе пристигне следната 2025 година, а потоа и електричната Giulia во 2026 година…

Новите Stelvio и Giulia EV ќе се базираат на новата Stellantis STLA Large платформа, со електрична архитектура од 800 V, што ќе овозможи значително побрзо полнење.

Автомобилите, исто така, ќе бидат првите што ќе ја користат новата компјутерска архитектура STLA Brain на Stellantis, која ветува дека ќе донесе значителна надградба на технолошката понуда на автомобилот.

Alfa Romeo, исто така, споменува поголема флексибилност на динамичен карактер, со можност за прилагодување во лет со помош на вештачка интелигенција. Автомобилите, исто така, ќе се ажурираат преку воздух во текот на нивниот животен век, со периодични ажурирања на софтверот за понатамошно доработка.

Извршниот директор на Alfa, Жан-Филип Импарато (Jean Philippe Imparato), додаде дека и двата автомобили ќе ја задржат препознатливата контролна табла „cannocchiale“, заедно со поголем информативно -забавен дисплеј и head-up дисплеј.

И Stelvio и Giulia ќе се произведуваат во фабриката Cassino заедно со еден или повеќе модели на Maserati, исто така базирани на платформата STLA Large.

Импарато нагласи дека електричната замена за Giulia останува традиционална лимузина и покрај фактот што овој сегмент ја губи популарноста. Тој додава: „Овој тип на каросерија ќе се врати. Не сакам да станеме исклучиво марка на SUV модели, дури и ако светот се движи кон теренци“.

Аlfа уште порано откри некои технички детали за електричната Giulia. Моќноста ќе стартува од околу 345 КС, а помоќниот Veloce ќе нуди околу 790 КС. Потврдена е и варијанта на Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, која нуди „околу 1.000 КС“.

Освен што ги потврди своите амбиции за моќ за наследникот на Giulia, Импарато предложи досегот на EV да биде до 700 километри на WLTP циклусот.

Импарато сакаше да ја нагласи важноста на програмата за брза електрификација за Аlfа. „Се префрламе затоа што мораме“, рече тој. „Да не беше, Аlfа Romeo ќе беше мртов“.

Пред овие модели, Alfa Romeo веќе следниот месец ќе го претстави новиот B SUV модел Milano

НАЈНОВИ