Bertone GB110 во серија од само 33 примероци

Bertone е дизајнерска компанија која прогласи банкрот во 2014 година и брендот беше продаден, со што заврши еден период во историјата на автомобилскиот дизајн. ..

Сепак, благодарение на браќата Ричи (Ricc), кои го купија Bertone, се планира триумфално враќање на иконската компанија. Тоа враќање во живот го вклучува и новиот супер автомобил Bertone GB110, кој во дигитална форма беше прикажан во 2022 година, а во меѓувреме е подготвен и сериски автомобил. Според најавите, Bertone во иднина ќе стане „крајниот производител на хипер автомобили со ограничена серија кои ја комбинираат италијанската елеганција со перформансите кои го одземаат здивот“.

GB110, ограничен на само 33 единици, е ремек дело што отелотворува хармоничен спој на италијански дизајн, француска посветеност и германски перформанси. Овој специфичен спој не само што ја илустрира посветеноста на брендот за ексклузивна изработка, туку служи и како почит на неговото длабоко вкоренето италијанско потекло, притоа прифаќајќи колаборативен, паневропски пристап кон луксузното производство.

Дизајнот е хармоничен спој на класична елеганција и агресивен карактер, не заборавајќи на функциите на неговиот дизајн, неговите елегантни линии, не само што даваат смела визуелна изјава, туку и ја подобруваат неговата аеро динамичка ефикасност.

Надворешниот стил се вели дека е инспириран од возилата на марката во облик на клин од 1960-тите, 70-тите и 80-тите години, како што е концептот Lancia Stratos HF Zero. Автомобилот е долг 4535 mm, широк 1957 mm, висок 1150 mm, додека меѓуоскиното растојание е 2635 mm. Го придвижува 5,2-литарски V10 битурбо мотор со 1140 КС и 1100 Nm вртежен момент.

Силата се пренесува преку седумстепен менувач со двојна спојка на сите четири тркала. 1423 kg GB110 достигнува 100 km/h за 2,79 секунди, 200 km/h за 6,79 секунди и 300 km/h за 14 секунди. Максималната брзина е 380 km/h. Bertone тврди дека GB110 ќе биде првиот автомобил со високи перформанси што ќе се напојува со пластичен отпад. Во партнерство со Select Fuel, компанијата разви патентирана технологија за претворање на поли- карбонатни  материјали во обновливо гориво.

Се вели дека ентериерот го надополнува агресивниот дизајн на екстериерот со минималистичка естетика. Има дигитална инструмент табла и волан со рамно дно. Вграден е мал екран за информативна забава, заедно со низа копчиња од двете страни на воланот. GB110 е целосно легален на патиштата, обезбедувајќи непречена транзиција од тркачка патека на пат.

Оваа разновидност ја отелотворува посветеноста на брендот за испорака на извонредни производи кои се истакнуваат во секој амбиент. Цената се уште не е објавена.

НАЈНОВИ