BMW M4 GT3 EVO & BMW M4 GT4 EVO

Инженерите на BMW M Motorsport работеа напорно за да го подобрат нивниот предводник GT тркачки автомобил, BMW M4 GT3…

Нивните напори кулминираа со воведувањето на верзијата EVO. BMW M4 GT3 EVO, заедно со M4 GT4 EVO, ќе бидат подготвени за трка од сезоната 2025 година.

Развојот на M4 GT3 EVO е резултат на интензивен дијалог со тимовите и возачите. Инженерите на BMW M Motorsport им дадоа приоритет не само на перформансите, туку и на области како што се возење, ефикасност и доверливост. M4 GT3 EVO има значајни ажурирања на шасијата. Подобрувањата на аеродинамичната ефикасност вклучуваат помали аеро ретровизори, поголеми отвори за воздух на лакови на предните тркала и прилагодено задно крило. Овие промени придонесуваат за подобрување на протокот на воздух и стабилност при големи брзини.

За да се подобри возењето, верзијата EVO е опремена со нови шипки против превртување на предната и задната оска, поголеми задни сопирачки дискови и прилагодлив диференцијал. Овие модификации резултираат со помалку абење на гумите и сопирачките, нудејќи поконзистентни перформанси во подолг период.

Новите предни и задни светла имаат дизајн LCI (Life Cycle Impulse), кој ја подобрува видливоста и го модернизира изгледот на автомобилот. Обликот на автомобилот, создаден од BMW Group Designworks, го отелотворува смелиот дизајн „Inception“, интегрирајќи ги темите за дигиталност и димензионалност. Иконите M бои се претставени во мозаик со висок контраст, со светло сина лево, темно сина во средината и црвена десно, во асиметричен распоред. Покрај тоа, бојата има нерефлектирачки мат црн дел пред возачот, откривајќи ја конструкцијата од јаглеродни влакна.

BMW M4 GT3 EVO има цена од 578.000 евра нето, што го одразува неговиот напреден инженеринг и сеопфатни подобрувања.

Верзиите M4 GT3 и M4 GT4 EVO ќе бидат достапни за тркачката сезона во 2025 година.

Моторот е P58 3,0 литарски M TwinPower Turbo (моќност до 590 КС), со 6-брзински менувач X-Trac.

НАЈНОВИ