Audi Q6 e-tron performance

Audi ја прошири гамата на електричниот модел Q6 e-tron со поприфатлива верзија која треба да стартува на пазарот во август оваа 2024 година…

Новиот Q6 e-tron изведба ќе има досег до 641 km. Тоа е најдолгиот досег од кој било Q6 e-tron досега, а Audi истакнува дека тоа е овозможено со употребата на погон на задните тркала, како и со ново развиената литиум-јонска батерија која има бруто капацитет од 100 kWh.

Автомобилот има мотор поставен одзади со 240 kW/326 КС, што е за 45 kW/61 КС помалку од варијантата со погон на сите тркала.

Изведбата на Q6 e-tron забрзува од 0 до 100 km/h за 6,6 секунди, додека максималната брзина е ограничена на 210 km/h.

Тој нуди и опција за брзо полнење со еднонасочна струја од 260 kW, така што само 10 минути полнење е доволно за опсег од плус 260 km.

Овој електричен кросовер тежок 2.200 килограми е опремен со тркала од 18 инчи, контрастни Mythos Black акценти, LED светла, платнени седишта и детали од Volcano Grey, меѓу другото.

Цените во Германија започнуваат од 68.800 евра, додека quattro верзијата со погон на четири тркала започнува од 74.700 евра.

 

НАЈНОВИ