BMW Vision Neue Klasse X официјално

BMW денеска официјално го претстави својот нов концепт автомобил Vision Neue Klasse X, чии први слики се појавија пред неколку дена…

Во BMW буквата X се користи за моделите SAV (Sports Activity Vehicle), па веќе беше јасно дека BMW Vision Neue Klasse X ќе биде најава за идниот електричен SAV (веројатно наследник на BMW iX3).

Производството на првиот Neue Klasse EV ќе започне во 2025 година во Дебрецен, Унгарија, со дополнителни производствени локации во Германија и фабриката BMW Brilliance во Шенјанг, Кина, кои ќе следат во 2026 година.

Овој SUV модел со нулта емисија ќе ја претстави шестата генерација на системот eDrive на BMW, кој вклучува технологија од 800 волти. Литиум-јонските батерии од следната генерација се очекува да бидат помали и полесни, нудејќи опсег на возење од 800 km.

Во секој случај, појавата на овој концепт Neue Klasse X го најавува она што можеме да го очекуваме од серискиот автомобил. Neue Klasse X е второто од шесте електрични возила што ќе бидат базирани на платформата Neue Klasse, а сите ќе бидат лансирани помеѓу 2025 и 2027 година.

BMW зборува за EV платформата како архитектура која им нуди на дизајнерите можност да ги прифатат „класичните пропорции на BMW“.

Концептот има тенка предна табла, која многу потсетува на класичните BMW како 2002 година и оригиналниот седан Neue Klasse од 60-тите.

Обликот е 20 проценти поаеродинамичен од појдовните модели X, при што се вели дека новата гума и дизајнот на сопирачките придонесуваат за зголемување на ефикасноста за 25 проценти. Задниот дел има карактеристични светла, кои го следат стилот на седанот Neue Klasse кој вклучува 3D печатени единици распоредени на неколку нивоа.

Neue Klasse X уште еднаш ја потврдува смртта на контролите iDrive. Наместо тоа, копчињата поставени на воланот комуницираат со BMW Panoramic Vision и централниот дисплеј.

Воланот наречен HyPersonX има контроли дизајнирани да го приспособат начинот на кој „звучи“ Neue Klasse X (вештачки звуци).

Внатрешноста го вклучува новиот материјал Verdana од растително потекло кој е одржливо развиен и не содржи нафта. Може да се најде и многу рециклирана морска пластика, при што фрлените рибарски мрежи сочинуваат 30 отсто од внатрешната содржина на пластика.

Panoramic Vision ја носи традиционалната инфозабава чекор понапред. Проектира информации на висина која совршено одговара на возачот низ целата ширина на шофершајбната. Додека возите, BMW 3D Head-Up Display прикажува информации како што се асистираното возење или сообраќајното насочување.

BMW наведува дека трите клучни области за мобилноста на утре се електрични, дигитални и кружни. Целта е да се комбинираат во „кохерентен целокупен концепт“.

Германците го опишуваат Neue Klasse како „мега-проект што ја опфаќа целата компанија.

Станува збор за иднината на брендот BMW, BMW Group и нашето портфолио. Интензивно се подготвуваме за ова и ќе продолжиме да правиме значителни инвестиции во соодветните идни технологии во следните неколку години“, велат од BMW.

Новата платформа ветува дека ќе донесе електрични мотори и батерии со високи перформанси со значително подобрена ефикасност и поголем фокус на одржливоста.

Моделите ќе користат батерии од шестата генерација на BMW, со најава дека брзината на полнење ќе биде за 30 проценти поголема, додека опсегот ќе се зголеми за истиот процент.

Се проценува дека трошоците за производство ќе се намалат за 50 проценти, како и дека емисиите на CO2 генерирани во процесот на производство ќе се намалат за 60 проценти.

Претходна
Следна
НАЈНОВИ