BMW X5 Silver Anniversary Edition

BMW подготви специјално X5 Silver Anniversary Edition за американските клиенти, по повод 25 години од излегувањето на првиот X5 од производната линија во фабриката во Спартанбург, Јужна Каролина…

BMW X5 Silver Anniversary Edition ќе излезе од производната линија во Спартанбург во август, со производство ограничено на 1.000 единици.

Исто така, германскиот бренд потврди дека цените ќе започнуваат од 81.075 американски долари.

BMW X5 Silver Anniversary Edition се базира на верзијата од класата X5 xDrive40i, што значи дека доаѓа со 3.0-литарски со шест цилиндри мотор, со 48-волтен благ (mild) хибриден систем, кои заедно испорачуваат 375 КС.

Автомобилот е обоен во Lime Rock Grey и комбинира сè со темни акценти кои обично се резервирани за X5 верзиите опремени со пакетите M Sport и M Sport Professional.

Пакетот вклучува и 20-инчни M Sport тркала и X5 Offroad пакет, кој вклучува лизгачки плочи за шасијата и четири режими на возење (за снег, песок, чакал и карпи).

Вклучени се багажник за покрив и патосници за сите временски услови, а за клиентите кои сакаат дополнително да ги подобрат теренските способности на возилото, BMW ќе понуди попуст на гумите за All-Terrain General Grabber купени и инсталирани во продавницата.

Оригиналниот X5 беше првиот SUV на BMW, а откако првиот излезе од линијата на 1 септември 1999 година, произведени се повеќе од три милиони X5, кои опфаќаат четири генерации.

 

НАЈНОВИ