Kimera К39

Kimera Automobili претставува возило кое силно наликува на стариот автомобил „Silhouette“ од Martini Racing Team, оној кој доминираше во Светскиот шампионат за спортски автомобили во 70-тите и 80-тите години…

Kimera повторно открива и враќа во живот возбудлив тркачки автомобил за да ја прослави ерата и времето кога италијанските спортски автомобили беа главни ликови на најважните трки во светот.

Но, има и повеќе: со истиот дух на таа ера, Kimera Automobili не само што ја открива својата нова креација, туку и лансира предизвик за модерниот мотор спорт.

Од своето раѓање, за многу кратко време овој автомобилски бренд го шокираше светот на љубителите на автомобилизмот: прво со EVO37, автомобилот кој ја прослави последната кралица на релито со возење 4×2, потоа со својата втора креација, EVO38, која го фасцинираше враќањето. на автомобилот со погон 4х4 и кој оддава почит на цела династија на тркачки автомобили.

И, конечно, еве го третиот чин од оваа фасцинантна целосно италијанска приказна што ќе ја врати Kimera Automobili во мото спортот.

Kimera го претставува K39, тркачки автомобил дизајниран за Pikes Peak, кој се одликува со шасија од јаглеродни влакна и напредна аеродинамика.

По секоја веројатност, К39 веројатно нема да биде наменет само за тркачки програми, бидејќи Kimera моментално ја проучува можноста новиот автомобил да го претвори во друмска верзија, која е наменета за многу мала публика колекционери кои би имале пристап до исклучително ограничена и ексклузивна серија.

НАЈНОВИ