Category: Автомото

Renault Sport го затвора профилот на социјалните мрежи!

Автомобилската индустрија влегува во фаза на големи промени – а при тоа треба да се потенцира дека не се работи само за економската криза предизвикана од пандемијата од корона вирусот и бројните затворања и одложувања предизвикани од истата… Имено, дизелите и бензините полека им го отстапуваат местото на електричните погонски системи. Овој процес зема замав и […]

Audi e-tron GT прогласен за најубав автомобил на годината

На доделувањето на германските награди Goldenes Lenkrad (Златен волан) во 2021 година, Audi e-tron GT ја освои категоријата „Најдобар автомобил на годината“. Победникот во оваа категорија беше подобар од 69 други модели. За овој престижен натпревар во текот на летото гласаа читателите на највлијателниот автомобилски магазин Auto Bild, како и колегите новинари лиценцирани од Auto […]

Се интензивира производството на EV во Индија

Индија сериозно пристапи кон енергетската транзиција, за што сведочат се повеќе соларни електрани, но и зголемениот број на електрични возила на две тркала, три тркала и автомобили на четири тркала… Продажбата на електрични автомобили во Индија е тројно зголемена за помалку од една година, пишуваат индиските медиуми. Во април годинава во Индија се продадени 14.179 […]

Volkswagen ќе учествува во најголемиот и најбрз циркус на тркала F1

Германскиот гигант наскоро би можел да се приклучи на најбрзиот и најспектакуларниот циркус во светот – Formula1… Не е тајна дека групацијата Volkswagen е многу заинтересирана за учество во Formulа 1, а неодамна беше одржан и официјален состанок со официјалните лица на овој шампионат. Не е чудно што контактите се на високо ниво, бидејќи човекот […]

KIA со рекорден пазарен удел во Европа и најдобар трет квартал во сторијата

Според податоците неодамна објавени од Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA), Kia постигна историски најголем удел на пазарот во Европа (Kia ги вклучува земјите -членки на ЕУ, EFTA и Велика Британија)… Пазарното учество на производителот на автомобили од Јужна Кореја, во третиот квартал на тековната 2021 година, на Стариот континент, изнесуваше 4,2%. Овие бројки […]

Од Polestar со најава за три електрични автомобили до 2024 година

Шефот на Polestar, Томас Ингенлат потврди дека брендот ќе претстави три нови електрични автомобили во следните три години… Првиот ќе биде теренецот Polestar 3, што ќе биде одговор на шведската марка за моделот X на Tesla и Audi Е-Тron од следната година. Според Томас Ингелат (Thomas Ingenlath), моделот Polestar 3 ќе се натпреварува по цена со […]

Цената на бензините одат долу, на дизелот расте

Во својата најнова одлука Регулаторната комисија за енергетика ги утврди малопродажни цени за бензинот и дизелот во нашата земја што ќе бидат на сила во наредниот период од седум дена… Во согласност со методологијата за утврдување на малопродажните цени на горивата во нашата земја, Регулаторната комисија одлучи да интервенира во цените. Според најновата одлука на […]

Ford Bronco можеби и на пазарите на Стариот континент

Од Ford пристигнуваат навестувања дека новиот SUV модел Bronso би можел да се појави и на европските пазари… Оваа можност ја потврди Џим Фарли (Jim Farley) шефот на Ford, кој додава дека очекува луѓето во Ford of Europe конечно да одлучат за ова. Освен тоа, Фарли смета дека Bronco би се „снашол“ многу добро на […]

Македонците триумфираа со “еден – два” победа на интернационалната FIA CEZ трка на Twingo CUP во Гробник

Фантастични интернационални резултати забележаа македонските Twingo CUP возачи изминатиов викенд. Демонстрираа квалитет, успеаа да се искачат на врвот и достоинствено да ја претстават нашата држава. Со својот маестрален настап  на тркачката патека Гробник, Хрватска за прв пат нашите Twingo Cup возачи се искачија на подиумот во генерален пласман во конкуренција со 32 возачи од неколку […]

Марко Блажевски – најдобар Македонски возач на тркачката патека во Гробник

АКК Рено Спорт Скопје заедно со Лема Расинг денес  ја одржаa првата трка од финалниот викенд на Македонското Renault Twingo CUP  првенство во Гробник, Хрватска… Двајца натпреварувачи на Renault Twingo CUP се најдоа во првите 10 и тоа: Марко Блажевски кој беше седми во генералниот пласман, а се покажа како најдобар во Македонскиот Twingo CUP. […]