Category: Автомото

Honda се враќа во F1 со McLaren

Иако формално се повлече од Формула 1 на крајот на 2021 година, Hona сериозно размислува за враќање на патеката во 2026 година како снабдувач на погонски единици… Информацијата се појавија пред крајот на минатата 2022 година, кога јапонската фирма им се придружи на Red Bull Powertrains, Audi и Mercedes во регистрирањето на погонската група за […]

Cupra Formula E

Cupra стана најновиот  натпреварувач во серијата производители кои влегоа во светот на Формула Е… Cupra се здружи со ABT Sportline и ќе се натпреварува во новата сезона на Formula Е. Со ова, шпанската марка им се придружува на новодојдените Maserati и McLaren во тркачката серија со едносед, како и долгогодишните учесници, вклучувајќи ги DS, Mahindra, […]

Дакар Рели 2023 заврши Ал -Атијах ја одбрани титулата

Релито Дакар 2023 заврши со победа на Насер Ал-Атијах, кој во Toyota GR Hilux стигна до својата петта победа на Дакар… Релито Дакар заврши со 14-та етапа, која му припадна на Герлен Чичерито (Guerlain Chicherito ) во приватен Prodrive Hunter, Матијас Екстром (Mattias Ekstrom) во фабричко Audi ја мина целта втор, а Аргентинецот Себастијан Халперн […]

Дакар Рели 2023 низата етапни победи на Леб продолжува

Рели Дакар 2023 – 13-та етапа од 675 километри му припадна на Себастијан Леб, деветкратниот светски шампион во WRC ја продолжува серијата на победи.. Со завршената 13-та етапа, релито Дакар 2023 стигна до големото финале на годинешното  издание. Само уште една етапа ги дели натпреварувачите и тимовите од крајот на пустинскиот маратон. И дали Себастиен […]

12-та етапа на Дакар рели 2013 ја донесе 5-та победа на Леб

Најпознатото и со најтешки предизвици рели во светот Дакар, во својата 12 етапа од оваа 2023 му ја донесе на Себастиен Леб и петтата годинешна етапна победа.. Релито Дакар 2023 се ближи кон крајот, а на 12-та етапа долга 376 километри, Себастиен Леб (Sebastien Loeb) во Prodrive Hunter, кој вози за тимот BRX со совозачот […]

Дакар Рели 2023 во 11-та етапа Леб ја нанижа 4-та победа

Легендарниот рели шампион ја продолжи успешната низи на етапи на овој маратон… Рели Дакар – 11-та етапа возена од Шајба до маратонот „Празна четвртина“ (Empty Quarter) со 274 километри брзински тест на Леб му ја донесе четвртата победа. Со 11-тата етапа  релито Дакар им донесе пустински предизвици на натпреварувачите. Четврти пат по ред оваа година, најбрз […]

Во 10-та етапа на Дакар 2023 Себастијан Леб со трета годинешна победа

Релито Дакар 2023 стигна до 10-та етапа од 624 километри, а Себастиен Леб беше најбрз трет пат по ред Од вестите што привлекоа внимание е информацијата дека Карлос Саинц *Carlos Sainz), фабричкиот возач на Audi, се повлече од овогодинешното рели Дакар. За среќа, неговото повлекување не беше поради повредата, туку структурен прекин на каросеријата од […]

Нарушена доминацијата на Tesla на пазарот на електрични автомобили во САД

Новите модели на електрични возила од неколку производители на автомобили почнуваат да ја нарушуваат доминацијата на Tesla на пазарот на електрични возила во САД,, Тоа е актуелната ситуација на пазаропт преку „Големата бара“, според државната агенција за регистрација на возила во таа земја. Истражувањето на S&P Global Mobility покажува дека Tesla сè уште контролира околу […]

Дакар Рели 2023 деветта етапа -Саинц и по здобиените повреди продолжува

По еден ден пауза, релито Дакар продолжи со деветтата етапа, во која победи Леб, а Саинц доживеа вистинска драма. По заслужениот ден за одмор, релито Дакар продолжи со деветтата етапа долга 686 километри со 358 километри специјален тест. Деветтиот натпреварувачки ден започна на најлош можен начин за Карлос Саинц (Carlos Sainz) и неговиот совозач Лукас […]

Дакар Рели 2023 возбудувања и во седмата етапа

Релито Дакар 2023 донесе непланиран ден за одмор за возачите на мотоцикли и „квадови“ во 7-та етапа додека, другите натпреварувачи мораа да работат напорно.. Имено двете категории што имаа одмор организаторот од безбедносни причини ги откажа брзинските тестови поради дождот што во ноќта во петокот падна во Саудиска Арабија. Меѓутоа, возачите на мотоцикли и квадови […]