Category: Автомото

АКК Рено Спорт ја стартува втората сезона на  Twingo Cup  со интернационален трка на „Гробник“

Twingo Cup по успешната прва сезона во 2020 година повторно ќе биде во центарот на вниманието на љубителите на високите октани во Македонија… Новата натпреварувачка сезона стартува овој викенд (22 и 23 февруари) и тоа на патеката „Гробник“ во Хрватска. Осум македонски натпреварувачи, ќе ги тестираат своите квалитети на интернационално ниво: Мартин Делев, Давид Малинковски, […]

Toyota ја претстави унапредената GR Supra за 2021 со 387 КС

Aвтомобилскиот гигант од Јапонија – Toyota ја претстави GR Supra верзијата со 3,0-литарски мотор, со шест цилиндри, што наместо  340 испорачува впечтиливи 387 КС… Ако се изземе Supra GT4 која е направена само за тркачките патеки, најсилната Supra од петтата генерација што може да се вози на отворен пат доби 3,0-литарски бензинец со шест цилиндри со поголеме […]

Ferrari го претстави својот нов болид – SF1000

Како и што доликува на најпопуларниот тим во Formula1 – Ferrari, денес, беше претставен болидот со кој екипата ќе јуриша на титулата во следната сезона 2020 –та … Да почнеме првин со бојата, таа е истата од минатата сезона – 2019 –та, a посебно место на болидот е обезбедено за главниот спонзор на екипата, Mission […]

Carlos Sainz, Ricky Brabec и Andrey Karginov „кралеви“ на Dakar 2020

По 12 дена натпреварување по тешко проодни пустински терени, камен и песок, на пеколни температури, заврши 42 издание на најтешкото рели во светот Dakar, со третиот триумф на Шпанецот, прв на Американецот и со продолжување на доминацијата на рускиот Kamaz, додека двојиот шампион во F1, Фернандо Алонсо својот прв настап на најтешкото рели го заврши […]

И по претпоследната етапа на Dakar  Rally се уште ништо не е јасно!

Пред нас е возбудлива расврска на Dakar Relly 2020, иао до пред само некој ден игледаше дека Карлос Сајнц ( Carlos Sainz) ќе освои уште една круна на најтешкото најпознато рели во стот Но као  што стојат работите пред последната етапа задачата нема да му бие лесна. Денес во претпоследната етпа долга 744 km, од […]

Фернандо Алонзо – губитник на 10-та етапа со тумбање во трипл „салто“!

Фернандо Алонзо по превртување  во деветата етапа на најтешкото рели на светот, го урна сето тоа што досега го „изгради“ со доброто возење на Dakar 2020 … Иако тврди дека постигнал повеќе одошто мислел дека може да постигне нa Dakar релито Фернадо Алонзо (Fernando Alonso) на 10 –та етапа „расипа“  се што надоместил со доброто […]

Rally Dakar – „испари“ прeдноста на Сајнц !

По осум тешки и мачни етапи (поради смртта на Португалецот Пауло Конкалвес) продолжува најтешкото рели на светот, а осмиот натпреварувачки ден се возеа 886 km, од што 450 km брзински испит, со едно резиме – предноста на Карлос Сајнц се топи како снег на пустинсо сонце … На релито Dakar се уште ништо не е […]

Dakar Rally 2020 ја зема првата жртва- загина Португалецот Пауло Гонкалвес

За жал ова 42 издание на најтешкото рели на светот нема да помине без човечки жртви бидејќи по падот на седмата етапа, почина Португалскиот ветеран мотоциклист Пауло Гонкавлес, да се надеваме дека повеќе нема да има трагични несречи до крајот на најтешкото рели натпрварување … Ветеранот на of road натпреварите мотоциклистот од Португалија, со 13 […]

По Cајнц и Петерхансел со втора победа во Dakar 2020

Стефан Петерхансел, популарниот  Mister Dakar, стаса до својата втора победа на Dakar Relly 2020, но водечката позиција во генералниот пласман се уште во „сопственост“ на Шпанецот  Сајнц, додека зад него е минатогодишниот крал на ова нај тешко рели во светот – Ал Атијах … Шестата етапа на релито Dakar од Хаил до главниот град на […]

Сајнц освои втора етапа од шесте досегашни на годинешниот Dakar

Рели шампионот од Шпанија е првиот возач што на годинешново издани на Dakar Rally победил во две етапи навестувајќи дека е во форма како во најдобрите денови и дека е сериозен кандидат и за севкупен победник годинава на најтешкото рели … Карлос Сајнц (Carlos Sainz), двоен WRC светски шампиони двоен победник на  Dakar Relly е […]