Category: Претставуваме

Toyota Corolla Cross Hybrid

Врз основа на секогаш популарната Corolla, целосно новата Corolla Cross Hybrid за 2023 година дебитираше во САД за да обезбеди уште повеќе опции за купувачите на глобално популарните SUV изведби… Corolla Cross Hybrid за 2023 година ќе се произведува во САД во новата фабрика за производство на Mazda Toyota Manufacturing во Хантсвил, Алабама – целосно […]

Новиот Mercedes-Benz GLC – Динамичен, моќен и исклучиво електрифициран

Погонски системи: Новиот GLC е систематски дизајниран за хибриден погон и поставува стандарди за ефикасност. Моторната понуда вклучува термички агрегати со четири цилиндри и бензински и дизел, во комбинација со електромотор … Четири од нив се благи (mild) хибридни единици со интегриран стартер-генератор од втората генерација (ISG). Три други варијанти на мотори се plug-in хибридни […]

Конечно пристига серискиот Mercedes-AMG One

Mercedes во септември 2017 година го претстави концептот на хипер автомобилот Project One на салонот во Франкфурт, со цел да се направи патен автомобил со мотор изведен од Формула 1…. Иако беше планирано серискиот модел да се појави во 2019 година, тоа беше оневозможено бидејќи Германците наидоа на различни пречки при развојот. Како и да […]

Новиот Peugeot 408 е најавен за овој месец!

Францускиот производител на автомобили Peugeot, еден од столбовите на групацијата Stellantis, потврди дека новиот модел наречен Peugeot 408 ќе биде претставен на 22 јуни и очекува да биде позициониран помеѓу hatchback моделот 308 и SUV креацијата 3008… Според Autocar, францускиот производител наведува дека моделот „ги комбинира карактеристичните кодови на SUV моделот со динамична силуета на […]

Citroën C3 ELLE

Француската компанија Citroën продолжи да работи со водечкиот магазин за животни стилови ELLE, додавајќи возбудлив пакет опрема на популарниот модел C3… Најновото издание е всушност продолжение на соработката која првично започна во 2018 година. Успехот не изостана, бидејќи Citroën продаде повеќе од 9.000 единици ширум светот, што ги најави следните верзии. Прославувајќи го својот дваесетти роденден, компактниот […]

Најавен Mercedes Maybach SL Concept

Главниот дизајнер на Daimler, Горден Вагенер, го потврди следниот модел на Mercedes-Maybach на Инстаграм со нова затемнета слика… Станува збор за луксузен кабриолет Mercedes-Maybach SL, кој прво ќе се појави во форма на концепт возило. Објавата на Горден Вагенер (Gorden Wagener) на социјалните мрежи доаѓа со порака која вели: Поглед на концептот Mercedes-Maybach SL – […]

Mahindra Scorpio-N

Индискиот производител на автомобили – компанијата Mahindra најавува дека нивниот нов SUV модел (развиен под шифрата Z101) ќе има премиера на 27 јуни, тековната 2022 година, а покрај тоа индискиот автомобилски гигант ја најави и соработката со џинот од Волфсбург, во производство на електрични возила, шти што ќе ја користат платформата и техниката на Volkswagen… […]

Најавен SsangYong Torres

Новиот SUV модел на Ssangyong (порано познат како проект J100) ќе се појави на пазарот подоцна оваа година под името Tores… Станува збор за теренец со средна големина, со најава дека неговата електрична варијанта треба да пристигне следната 2023 година. SsangYong наведува дека Tores е првиот модел кој ја одразува новата дизајнерска филозофија на брендот […]

Honda Prologue

Минатата година, Honda објави проценка дека електричните возила и возилата со горивни ќелии ќе учествуваат со 40 отсто од нивната продажба во Северна Америка до 2030 година, удвојувајќи го тој процент до 2035 година, пред да се префрлат на нула емисии до 2030 година. крајот на таа деценија… За да го постигне ова, Honda исто […]

Peugeot Partner Rapid

Fiat го претстави ажурираното издание на комбето Fiorino во Јужна Америка минатиот декември, а сега овој модел се појави и таму со етикетите на Peugeot и името Partner Rapid. Ова не е невообичаено бидејќи и двете марки припаѓаат на групата Stellantis. Покрај тоа, овој модел во Мексико се продава како Ram Promaster Rapid, а во […]