Uncategorized

Volkswagen го одложува лансирањето на новите електрични модели

Во Volkswagen повторно имаат софтверски проблеми.... Очигледно, тоа е софтвер развиен од Cariad на Volkswagen, кој се однесува на платформата SSP (Scalable System Platform). Доцнењето на проектот директно резултираше со одложување на лансирањето на ...

Koenigsegg Jesko Absolut постави нов светски рекорд 0-400-0 km/h

На аеродромот Еребро (Örebro), во Шведска, Koenigsegg Jesko Absolut управуван од фабричкиот тест возач Маркус Лунд (Marcus Lund) постави неколку нови светски рекорди за целосно хомологирано сериско возило… Со едно забрзување, од место, до 412,72 km/...

Нов супер автомобил на Lexus пристига во 2026 година

Според британските медиуми, новиот тркачки автомобил Toyota / Lexus GR GT3 ќе создаде друмска верзија која ќе се натпреварува со други спортски автомобили со преден мотор како Mercedes-AMG GT и Aston Martin Vantage... Неколку прототипи за тркачки ав...

Opel Mokka Hybrid

Opel продолжува да ја проширува својата гама на хибридни возила. .. Елегантниот нов Opel Mokka Hybrid ја проширува гамата на автомобили со 48 V хибридна технологија. Комбинацијата од турбо бензинец со 100 kW/136 КС, електричен мотор од 21 kW/28 КС и...

Ferrari официјално ја отвори својата е -зграда во Маранело

Ferrari ја инаугурираше својата е-зграда (e – Building) во Маранело, со која ја подобрува флексибилноста на производството во согласност со својата стратегија за приоритет на квалитетот на приходите пред квантитетот... Фабриката, исто така, го одраз...

Американците возат се повеќе стари автомобили

Автомобилите, камионите и SUV? Crossover модели во САД стареат и достигнаа рекордна просечна старост од 12,6 години... S&P Global Mobility, која ги следи податоците за државна регистрација на возила низ целата земја, рече дека просечната старост...

Раст на продажбата на нови автомобили во Европа за 12 отсто

Volkswagen и понатаму е на врвот според продажбата на пазарите на  Европската Унија, заедно со тие во Велика Британија и во земјите на EFTA… Според последните податоци на Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA), продажбата на но...

Студија за поврзаност помеѓу бучавата на издувниот систем и личноста на сопственикот на автомобилот

Една канадска студија сугерира дека бучавата од издувните гасови преку издувниот систем од автомобилот е директно поврзана со личноста на сопственикот на тој ист автомобил... Со други зборови, ако сакате бучни автомобили, тоа може да биде показател ...

Volvo за да ги избегне царините од ЕУ

Подготвува фабрика во Белгија за производство на електричниот Volvo EX30… Европската унија од есенва ќе воведе зголемена царинска стапка за увоз на автомобили произведени во Кина. Бидејќи EX30 моментално се склопува во Кина, Volvo ја затвора фабрика...

Кинескиот „Галеб“ полета кон Европа, може да го протресе пазарот на евтини EV

Расте стравот од кинеските автомобили во Европа, иако Европејците подготвија бариера во вид на повисоки царински стапки… Кинезите досега најчесто нудеа поголеми и поскапи модели, но во моментот кога ќе почнат да нудат мали и евтини, би можеле да го ...
НАЈНОВО