Ford Shelby F-150 од 2024 година

Shelby го продолжува своето наследство на возила со високи перформанси со претставувањето на моделот Ford Shelby F-150 од 2024 година…

Овој супер камион, ограничен на само 800 единици за моделската 2024 година, ќе биде достапен почнувајќи од ова лето. Базирано на Ford’s Lariat F-150 4×4 SuperCrew моделот, возилото има почетна цена од 130.000 американски долари, со опционална верзија со суперполнење (supercharger) по цена од 139.995 долари која испорачува моќ од импресивни 785 КС.

Претседател на Shelby American, Гери Патерсон (Garry Patterson), ја истакнува разновидноста на возилото, истакнувајќи ја неговата способност и за теренски авантури и за градско возење, почитувајќи го духот на Керол Шелби (Carrol Skalby) за комбинирање моќ и забава.

Ford Shelby F-150 од 2024 година се надоврзува на успехот на својот претходник со значителни подобрувања. Има 5.0-литарски V8 мотор со стандардни 400 коњски сили, што може речиси да се удвои со опцијата за компресор.

Камионетот е опремено со систем за амортизери FOX 2.5, 22-инчни алуминиумски тркала Shelby и издувен систем Shelby by Borla. Нејзиното напредно инженерство го вклучува и системот за подигнување BDS од 3 инчи.

Внатрешноста е опремена со облоги од јаглеродни влакна, тркачки педали и нови патосници, заедно со сериска плоча на конзолата.

Има и хауба Shelby, проширување на калниците во боја на каросеријата и електрични. прилагодливи прагови со влезни светла.

Естетиката на камионот е комплетирана со тркачки ленти и беџови на Shelby.

НАЈНОВИ