Jaguar ги укинува сите бензински модели

Британскиот производител во сопственост на TATA автомобилскиот гигант од Индија целосно се врти кон електричните погони…

НАЈГОЛЕМОТ автомобилски бренд во Обединетото Кралство (ОК) ги исфрла сите свои бензински модели и брзо се движи кон целосно електрични возила до 2025 година.

Погодувате, тоа е Jaguar. Овој потег е дел од „Планот Reimagine“ на производителот на луксузни автомобили, кој има за цел да воспостави целосно електрична иднина со комбинирање на одржливост и луксуз.

Тоа значи дека производството на мотори со внатрешно согорување ќе биде суспендирано до крајот на оваа година.

Доаѓа електричен Jaguar

Првиот електричен Jaguar ќе биде GT со четири врати, базиран на врвниот модел на Jaguar од типот F.

Сегашниот GT е оценет на 575 коњски сили, додека електричниот се шпекулира дека ќе произведува над 600 КС.

Најголемиот британски производител на автомобили ја постигнува својата цел за нула јаглерод до 2039 година со декарбонизација на производствените операции, возилата во употреба и синџирот на снабдување.

Емисиите на крајните корисници сочинуваат речиси 70 проценти од производството на автомобили. Префрлувањето на електрични возила кои користат обновлива енергија е едноставен пристап за намалување на емисиите на јаглерод, според Jaguar.

„Продолжуваме да бидеме во првите редови на иднината на целосно електричните автомобили“

Компанијата тврди дека нејзината предност во транзицијата кон целосно електрични возила ќе значи дека 80 отсто од продажбата на Jaguar Land Rover (JLR) ќе бидат електрични возила со батерии (BEV) до 2030 година.

„Нашите возила се и продолжуваат да бидат во првите редови на иднината на целосно електричните автомобили. Овој објект, најважната компонента на нашата „ Reimagine Стратегија “, е од клучно значење за обезбедување напредни способности за тестирање кои ќе бидат од витално значење за перформансите и доверливоста на модерните луксузни возила што гордо ги развиваме“, рекол Томас Мулер (Thomas Mueller), извршен директор за производствен инженеринг во Jaguar Land Rover.

 

НАЈНОВИ