Lexus NX Overtrail

Во Јапонија, Lexus го ажурираше моделот NX (подобрено управување, поудобно возење, нови опции за бои и побогата стандардна опрема), кој во оваа прилика доби и ново издание на NX Overtrail…

За NX Overtrail е обезбеден нов сет од 18-инчни алуминиумски тркала, во комбинација со гуми за сите терени и зголемено растојание од 15 mm.

Има и специјално дотеран AVS систем (Adaptive Variable Suspension) кој го намалува тресењето при возење на нерамни површини.

Дополнително, пакетот вклучува црни елементи (тркала, решетка, прозорски рамки, рачки на вратите, капачиња на ретровизорите и шини на покривот) во контраст со новата боја на надворешноста на Moon Desert.

Внатре, има ексклузивна комбинација на монолит/црна боја за седиштата, со стилски дрвени акценти на вратите.

NX Overtrail е достапен во верзии NX350 (не електрифициран мотор од 2,4 литри), NX350h (2,5 литри HEV) и NX450h+ (2,5 литри PHEV), без никакви промени во погонските агрегати.

Како дел од фејслифтот за моделската 2024 година, Lexus ја реконструира суспензијата на NX за подобрено управување и удобност.

Сите верзии AWD добиваат подобрен режим на возење на патека, додека NX350, NX350h и NX450h+ имаат малку подобри перформанси.

Lexus NX од 2024 година не носи никакви визуелни ажурирања, но треба да се спомене новата Sonic Copper боја и новата опција за внатрешност Hazel.

Опремата е подобрена во целиот опсег, така што 14,0-инчниот инфозабавен екран осетлив на допир од NX450h+ сега е стандарден кај другите украси, заменувајќи ја старата единица од 9,8 инчи.

НАЈНОВИ