Tesla го прекина производството во Германија по пожарот

Фабриките на Tesla во близина на Берлин беа принудени да го запрат производството во вторникот, откако електричната трафостаница беше запалена при што се сомневаше дека е подметнат пожар…

Фабриката „ Gruenheide, која се наоѓа југоисточно од германската престолнина, остана без струја, како и делови од поширокиот град, пишува Reuters за германскиот весник Berliner Zeitung (BZ).

Весникот додава дека на местото на настанот биле испратени единици за деактивирање бомби.

Бранденбуршката полиција изјави за CNBC дека инцидентот првично се чини дека е подметнат пожар и додаде дека во моментов истражува кој е одговорен.

Tesla не беше веднаш достапен за коментар кога беше контактиран од CNBC.

Сето ова доаѓа во време кога плановите на Tesla за проширување на фабриката Gruenheide наидоа на жесток отпор.

Американскиот производител на автомобили има намера да го удвои својот капацитет до 100 гигават часови производство на батерии и еден милион автомобили годишно.

Сепак, минатиот месец локалните жители ги отфрлија плановите за срамнување на блиските дрвја за да се направи простор за проширена електрана.

Весникот BZ го поврза пожарот со еколошки активисти во блиската област.

CNBC не можеше независно да го потврди извештајот, а локалната полиција наводно одбила да коментира за каква било можна поврзаност.

 

Претходна
Следна
НАЈНОВИ