Maserati GranCabrio Folgore Tignanello

Преку својата програма за персонализација Fuoriserie, Maserati создаде специјален GranCabrio Folgore инспириран од виното, а резултатот е уникатен спој на бои…

Уникатниот електричен GranCabrio Folgore го носи и додатокот Tignanello во своето име, бидејќи е именуван по сортата црвено вино. Автомобилот наскоро ќе биде понуден на продажба на хуманитарна аукција во Калифорнија.

GranCabrio Folgore Tignanello е создаден во соработка со италијанските винари Marchesi Antinori за да ја прослави 50-годишнината од виното Tignanello.

Електричниот Maserati доаѓа во специјална боја на костен наречена Terra di Tignanello, со бакар бургунд и металик нијанса. Maserati Fuoriserie го комбинираше со црни алуминиумски тркала и клешти, мек црн покрив и бакарни амблеми.

Кабината со четири лица е подеднакво посебна, со уникатен третман на седиштата. Кожениот тапацир е „украсен со сребрен и бордо ребрести ткаење“, за да изгледа како редовите на винова лоза на ридовите на Тињанело. Влошките се направени од Vegea, ткаенина која наводно „изгледа и се чувствува како кожа“ и е добиена од лозја.

Влошките на вратата и облогата на централната конзола се направени од темно дрво, со букви кои потсетуваат на натписите на дабовите буриња.

GranCabrio Folgore доаѓа опремен со три електрични мотори и вкупно 610 kW/829 КС и 1.350 Nm максимален вртежен момент, што му овозможува на овој кабриолет да забрза од 0 до 100 km/h за 2,8 секунди. Батеријата има капацитет од 92,5 kWh и обезбедува опсег од 375 km помеѓу полнењата.

НАЈНОВИ