Wuling Starlight S

Wuling (заеднички бренд на кинеската SAIC и General Motors) го најавува новиот кросовер Starlight 5, чија продажба треба да започне ова лето…

Starlight S е изграден на истата R платформа како седанот Starlight (како и многу модели од неговата сестринска марка Baojun) и го задржува меѓуоскиното растојание од 2800 mm.

Должината на возилото е 4745 mm, ширина 1890 mm и висина 1680 mm.

Стандардно се тркала со големини од 18 инчи, а како опција е достапен и панорамски покрив.

 

Внатрешноста е дизајнирана во модерен стил со два екрани поставени на предната плоча.

Постојат три бои за внатрешни работи за избор: бела, црна и кафеава.

Во понудата ќе има целосно електрична верзија иверзии со хибриден погонски склоп.

Електричната верзија има моќност од 204 КС и 310 Nm, како и батерија со капацитет од 54,5 kWh.

Покрај истиот електромотор од 204 КС, хибридот добива и 1,5-литарски атмосферски бензински мотор со 106 КС, но кој работи само како генератор. Батеријата овде има капацитет од 20,5 kWh.

Starlight S ќе се појави на кинескиот пазар во август, кога ќе бидат објавени деталните спецификации и цени.

НАЈНОВИ