Mercedes CLE Cabrio

* Уникатно чувство на удобност со динамично амбиентално осветлување, хромирани украсни детали и тапацир од вештачка напа кожа

* Спортско и удобно уживање во возењето со електрифицирани мотори

Со новиот CLE Cabriolet, Mercedes-Benz ја продолжува својата долга традиција на автомобили со отворен покрив со четири седишта. Експресивниот дизајн, интелигентната технологија и врвната опрема гарантираат уживање во возењето на ексклузивно ниво.

Овој нов модел е базиран на спортскиот CLE Coupe. Сепак, класичниот покрив од мека ткаенина и дополнителните висококвалитетни детали му даваат посебен карактер. CLE Cabriolet комбинира динамични карактеристики на возење со високо ниво на секојдневен комфор за уживање на отворено преку целата година. Лансирањето на пазарот во Европа започнува на крајот на април 2024 година.

Забава на отворено во секое време од годината

AIRCAP® електричниот систем за дефлектор на ветер и системот за греење на просторот за глава AIRCAP® се стандардна опрема. И двата системи се дополнително подобрени. Тие го прават возењето со отворен покрив при ниски надворешни температури попријатно. AIRCAP® се состои од два елементи: дефлекторот на ветерот на шофершајбната го насочува протокот на воздух над главите на патниците. Се проширува со притискање на копче. Автоматскиот дефлектор на ветерот зад задните потпирачи за глава поефикасно ги намалува турбуленциите. AIRSCARF® создава уште потопол проток на воздух околу вратот и грлото на патниците на предните седишта – дури и при неповолни услови на ветер.

Стандардна приспособена акустична мека покривка, исто така, придонесува за употребливоста на CLE Convertible во текот на целата година. Достапен е во црна, црвена или сива боја. Повеќеслојната структура со обемна изолација обезбедува основа за најдобар термички комфор во сите сезони. Исто така, ја намалува бучавата од ветерот и бучавата при возење. Мекиот покрив се отвора и затвора за 20 секунди до брзина на возилото од 60 km/h. За прв пат се вози исклучиво од струја, што го прави уште потивок. Стандардна монтирана моторизирана преграда со ролери автоматски го одвојува преклопениот мек покрив од остатокот од багажникот.

Спортски луксуз во сопствената класа

Самостојниот целосно дигитален дисплеј од 12,3 инчи и централниот екран ориентиран кон возачот од 11,9 инчи во портрет формат го привлекуваат погледот во внатрешноста. Централниот дисплеј може електрично да се навалува од 15 до 40 степени за да се спречи одвлекување на сјајот кога мекиот покрив е надолу. Уште еден детаљ е опционалното динамично амбиентално осветлување. Светлосни ленти поминуваат од кокпитот преку вратите и задните странични панели до зад задните седишта. Оваа стилска атмосфера е комплетирана со уште два детали: горниот дел од контролната табла, линиите на ременот и мекиот капак за чување работи се обложени со црна синтетичка напа кожа. Покрај овие детали, има и хромирана облога која се протега околу целиот патнички простор. За да се спречи прегревање на опционалните кожни седишта за време на летот, се користи специјална обвивка што ги рефлектира инфрацрвените зраци. Како резултат на тоа, кожните седишта ќе бидат до 12 степени поладни на директна сончева светлина од необработената стандардна кожа. Дури и кога покривот е затворен, внатрешноста се загрева помалку благодарение на ладните навлаки на седиштата. Изборите на бои кои се нудат за кожните седишта што рефлектираат на сонце и напа кожа се: црна, макијато беж/црна, тонка кафена/црна, моќно црвена/црна и бела/црна. Стандардната линија AVANTGARDE нуди вештачка кожа ARTICO/MICROCUT во црна боја.

Предните седишта развиени исклучиво за CLE имаат интегрален дизајн на спортски седишта. Во комбинација со опционалниот систем за опкружувачки звук Burmester® 3D, секој има два звучници на исто ниво со потпирачите за глава. Ова создава особено персонализирано и извонредно музичко искуство со системите Dolby Atmos и Spatial Audio. Овој премиум звучен систем има вкупно 17 звучници.

Пространа внатрешност

Како најголем кабриолет во сегментот со средна големина, спортскиот модел со две врати нуди високо ниво на удобност за четири лица. Димензиите се: должина 4.850 мм, ширина 1.861 мм. висина 1.424 мм. растојание помеѓу оските 2.865 мм. Задните патници особено имаат корист од дополнителни 25 мм растојание помеѓу оските. Меѓу другото, тие имаат 72 мм повеќе простор за колената и 19 мм повеќе простор за рамениците и лактите. Ова го прави возилото значително попространо од C-Class Cabriolet.

Со волумен од 385 литри (295 литри со спуштен покрив), багажникот е исклучително практичен за секојдневна употреба. Доколку е потребно, багажниот простор може да се прошири со помош на преклопните потпирачи за грб на задните седишта.

Сопствениците можат лесно да ги преклопат од багажникот во сооднос 60:40. Пристапот до багажникот е бесконтактен и целосно автоматски со системот HANDS-FREE ACCESS. KEYLESS-GO е исто така дел од стандардната опрема. Вратите на возилото се заклучуваат и отклучуваат кога се допираат Имам рачка на вратата.

Исклучително интерактивно и приспособено

Понудата за забава е многу интерактивна и персонализирана. Инфозабавниот систем од третата генерација MBUX (Mercedes-Benz User Experience) овозможува користење на апликации од трети страни (*на одредени пазари) како што се платформата за забава „TikTok“, системот за видео конференции „Zoom“ или „Audials“, интернет радио и провајдер на подкаст . Пакетот MBUX Entertainment е опционално достапен преку продавницата на Mercedes me. Вклучува интернет радио, стриминг музика и пакет со податоци од избран независен провајдер.

Благодарение на вештачката интелигенција, MBUX нуди и ново ниво на персонализација со автоматизирани функции за практичност. При лансирањето, клиентите ќе можат да користат шаблони за стандардни рутини. Примерите вклучуваат „ Cold days “ (греењето на седиштата се вклучува на одредена надворешна температура) или „ Date night “ (романтична музика се репродуцира преку Bluetooth; амбиенталното осветлување станува розово). Корисниците исто така можат да креираат свои рутини, поврзувајќи неколку функции и услови. Корисникот може да го направи тоа на централниот екран и добиените рутини се појавуваат под менито со наслов „ My routines “.

Динамично и удобно возачко искуство со моќен шестцилиндричен врвен мотор

Шасијата на новиот CLE Cabriolet ви овозможува да уживате во возењето по кривулести патишта. Во исто време, нуди исклучителна удобност при возење на долги патувања. Удобниот систем на суспензија, кој е спуштен за 15 милиметри, е дел од стандардната опрема на возилото. Овој систем комбинира исклучително удобно возење со брзо, спортско управување. Како опција е достапна спортска суспензија со систем за амортизација со избор на амплитуда. Опционално достапниот систем за суспензија DYNAMIC BODY CONTROL овозможува искуство во возењето кое може да се прилагоди во широк опсег од исклучително спортски до удобно преку континуирано, приспособливо амортизација на предните и задните осцилации. Системот за активна суспензија поединечно ги контролира карактеристиките на амортизацијата на секое тркало во комбинација со карактеристиките на моторот, менувачот и управувањето. Системот ја зема предвид ситуацијата во возењето, брзината и условите на патот. Во исто време, прекинувачот DINAMIC SELECT му дава на возачот избор помеѓу поудобно или потешко спортско поставување.

Сите мотори се дизајнирани како благи (mild) хибриди. Секој од нив има интегриран стартер-генератор и вграден електричен систем од 48 волти. Палетата нуди избор од единици со четири цилиндри, како и 3,0-литарски бензински мотор со шест цилиндри на врвот на спектарот на моќност (Mercedes-Benz CLE 450 4MATIC, WLTP: комбинирана потрошувачка на гориво: 8,5-7,9 l/ 100 km, комбинирани емисии на CO₂: 192-180 g/km).

 

Палетата на модели на европскиот пазар:

CLE 220d  CLE 200  CLE 200 4MATIC  CLE 300 4MATIC CLE 450 4MATIC

Волумен     1.993       1.999          1.999                       1.999                       2.999

cc

 

Моќ

kW/hp        145/197      150/204       150/204                  190/258                 280/381

 

вртежи

во минута        3.600       5.800           5.800                     5.800                5.800-6.100

 

Дополнител.

моќ/засилув.

kW/hp               17/23       17/23           17/23                     17/23                 17/23

 

Вртежен

Момент Nm         440          320              320                       400                    500

 

вртежи

во минута   1.800-2.800  1.600-4.000  1.600-4.000      2.000-3.200    1.800-5.000

 

Дополн.

Врт/мом,

Засил.

Nm                    205              205              205                      205                     205

 

Комбинирана

потрошувачка

гориво(WLTP)4

л/100 км         5,4-4,9          7,4-6,7         7,6-6,9                7,7-7,3                8,5-7,9

 

Комбинирана

емисија на CO2

(WLTP)4

g/km               142-128        168-152         172-157            179-165             192-180

 

Забрзување

0-100 km/h

Сек.                   7.9                7.9                 8.0                     6.6                       4.7

 

Максимална

брзина

km/h                   234               236                232                   250                       250

ПР Mercedes

НАЈНОВИ