Jeep Renegade 2024 година

* На 10-годишнината и со воспоставена репутација како најспособен во својот сегмент, Jeep Renegade од 2024 година сега е подготвен да нарача

* Подобрена технологија со нов Инфозабавен систем, Full HD 10,1-инчен радио екран и 10,25-инчен кластер екран, безжичен Apple CarPlay и Android Auto, како и нова HD дигитална камера

* Новата серија Jeep Renegade за 2024 година претставува нова палета што ги задоволува различните потреби на клиентите со пет различни нивоа на опременост: Renegade, Altitude, Summit, Overland и Trailhawk

* 100% електрифицираниот опсег вклучува оптимизирани перформанси e-Hybrid што ја подобрува потрошувачката на гориво и емисиите на CO2

Jeep Renegade ја прославува својата 10-годишнина со импресивен број од речиси 2 милиони продадени примероци ширум светот. Renegade е идеален придружник за урбан живот, кратки градски патувања, како и авантуристички патувања.

Ерик Лафорџ, шеф на марката Jeep во Европа, коментира: „Новиот Jeep Renegade од 2024 година означува пресвртница. Надоврзувајќи се на своето наследство за комбинирање на цврстата способност за одење насекаде со урбаната релевантност, сега нуди нов инфозабавен систем со 5 пати побрза обработка, поголеми Full HD екрани и исклучителна поврзаност, обезбедувајќи напредно возачко искуство како стандард на сите нивоа на опременост. Благодарение на овие подобрувања на производите, Renegade 2024 ќе продолжи да биде еден од протагонистите во сегментот B-SUV“.

Инфозабавниот систем нуди поизвонредно искуство со поголеми FullHD екрани. Со зголемување на површината на екранот од +40%, ги задоволува визуелните потреби на клиентите, благодарение на дарежливиот радио екран од 10,1 инчи и уште поголемата група инструменти од 10,25 инчи.

Она што навистина го издвојува инфозабавниот систем е неговата исклучителна поврзаност. Со тоа што е 100% целосно поврзан, гарантира дека возачите се секогаш во контакт со дигиталниот свет околу нив. Со способноста за 4G, клиентите имаат пристап до мноштво онлајн ресурси и системот поддржува надградби преку воздух, обезбедувајќи возилото да биде ажурирано со најновите функции и подобрувања.

Овој нов инфозабавен систем не е само технолошки напредок, тој е чекор напред во начинот на кој возачите комуницираат со нивното возило, нудејќи брзина, големина и поврзување што го подигнуваат искуството во возењето на сосема ново ниво.

Инфозабавните и безбедносните карактеристики се ништо помалку од импресивни, а опсегот може да се пофали со ново радио со екран од 10,1 инчи и нов кластер со екран од 10,25 инчи. Дополнително, асортиманот нуди нова дигитална камера, тип на поврзување USB A+C и безжичен Android Auto и Apple CarPlay. Безбедносните карактеристики вклучуваат предупредување за преден судир, TBM и сродни услуги.

Благодарение на овој нов Инфозабавен систем, користењето на поврзаните услуги станува едноставно и течно. Кога апликацијата Jeep® е поврзана со возилото, интеракциите помеѓу информациите во апликацијата и инфозабавниот систем природно комуницираат и синхронизираат. Нема потреба да ги отворате клучевите од автомобилот, да ги затворате вратите или да ги вклучите светлата кога е премногу темно. Сè што треба да направите е да го имате при рака вашиот паметен телефон и да ја користите функцијата за далечински управувач на неговата апликација.

Гласовните команди можат да го поддржат патувањето и можат да помогнат во пронаоѓањето на патот, предвидувањето на времето за време на патувањето, познавање на локацијата на најблиските паркиралишта или достапните станици за полнење. Со сè поповрзан свет, Jeep ќе го понуди гласовниот асистент Amazon Alexa вклучен во новиот Renegade од 2024 година.

Renegade се истакнува во кратки градски екскурзии, благодарение на неговата агилност и супериорното управување, а истовремено служи како совршен теренец за авантуристички патувања и истражување на нови патеки. Новата серија Jeep Renegade од 2024 година сега претставува подобрен и обновен опсег, со посилен фокус на задоволување на потребите и преференциите на клиентите. Во овој опсег, сите различни пакети на опрема понудени за Renegade се великодушно опремени со широк опсег на функции, почнувајќи од основниот модел. Ова значи дека без оглед на специфичната опрема што ќе ја изберат клиентите, тие може да очекуваат високо ниво на стандардна опрема и удобности за да обезбедат задоволително возење фокусирано на клиентите.

Почетниот модел Renegade е достапен со благи хибридни погонски агрегати и може да се пофали со сите иновации воведени со верзијата од 2024 година, вклучувајќи нов инфозабавен систем, нов волан и нов A+C USB приклучок. Вози на стилски алуминиумски тркала од 16 инчи и е опремен со широк спектар на технолошки карактеристики кои обезбедуваат пријатно патување.

Нивото на опременост Altitude нуди мешавина од карактеристики кои го подобруваат и надворешноста и внатрешноста, обезбедувајќи пријатно искуство во возењето. Однадвор, Altitude импресионира со своите Full LED предни и задни светла, заедно со LED предните светла за магла. Возилото вози на стилски алуминиумски тркала од 17 инчи и е опремено со шини на покривот за дополнителна разноврсност.

Внатре, удобност за зазема централно место со автоматска климатизација, што го олеснува одржувањето на идеалната температура во кабината.

Нивото на опременост Summit располага со целосно нови 18-инчни алуминиумски тркала кои не само што ја подобруваат неговата визуелна привлечност, туку и ги подобруваат перформансите на пат. Во кабината, клиентите ќе најдат свет на удобност и префинетост. Во постудените месеци, загреаните предни седишта обезбедуваат тие да останат убави и топли за време на патувањето. Уживањето продолжува со кожа и загреан волан.

Самитот е олицетворение на удобност и префинетост, што го прави секое возење навистина луксузно искуство.

Опремата преку земја нуди привлечен пакет кој беспрекорно ги комбинира стилот и практичноста, што ја прави атрактивен избор за оние кои ја ценат и естетиката и функционалноста.

Има 17-инчни алуминиумски тркала со гуми M+S (кал и снег), кои обезбедуваат сигурно држење на различни површини на патиштата. Додавањето на теренски браник и подобрените способности го издвојуваат Overland, што го прави одлично прилагоден за авантури кои ве оддалечуваат од победената патека. Црно обоените капаци на огледалата даваат допир на софистицираност на надворешниот дизајн. Внатре во Overland, пространите задни седишта (поделени 40/20/4) нудат разноврсност и удобност, што го олеснува конфигурирањето на опциите за седење и складирање.

Додавањето дигитална камера ја зголемува безбедноста. Облогата Overland е добро заокружен избор кој ги комбинира надворешниот стил и внатрешната удобност, што го прави главен кандидат за оние кои бараат баланс на формата и функцијата во нивното возило.

А потоа, тука е Trailhawk, дизајниран да нуди и цврсти способности и удобност во внатрешноста, што го прави одличен избор за оние купувачи на кои им треба возило што може да се справи со тежок терен без компромиси. Во Trailhawk, седиштата обезбедуваат рамнотежа на удобност и издржливост, обезбедувајќи удобно возење дури и при долги патувања надвор од патот. Уште повеќе, Trailhawk е опремен со неколку основни карактеристики за авантури надвор од патот, вклучувајќи заштитни карактеристики.

Системот Select-terrain со режими Sport и Rock обезбедува подобрена контрола и приспособливост, овозможувајќи им на возачите да ги приспособат перформансите на возилото на различни услови на патот.

Што се однесува до механиката, обновениот Jeep Renegade може да се има со 1,5 благ хибриден мотор со 130 КС и 240 Nm вртежен момент (поврзан со седумстепен менувач со двојна спојка), како и 4x plug-in хибрид во верзии со 190 КС или 240 КС.

 

НАЈНОВИ