New Zeekr 001 претставен во Кина

Новиот Zeekr 001 на Geely Group неодамна беше лансиран во Кина со многу подобрувања во однос на неговиот претходник. ..

Има моќност до 580 kW/789 КС, повеќе од 700 km досег, напреден систем за автономно возење, 28 звучници итн. Првите испораки на овој модел на кинескиот пазар започнаа на 1 март.

Zeekr е млад кинески бренд на групацијата Geely. На пазарот беше лансиран во 2021 година со првиот модел Zeekr 001. Денес неговата производна линија вклучува четири модели: 001 (liftback), X ( crossover), 009 (minivan) и 007 (sedan). Кумулативната продажба на брендот Zeekr достигна 160.996 возила. Овој бренд штотуку лансираше нов модел Zeekr 001 за да ја зајакне својата позиција на пазарот.

 

Надворешност и внатрешност на новиот модел Zeekr 001

На прв поглед, новиот Zeekr 001 изгледа слично на неговиот претходник. Сепак, неговата надворешност е дотерана за да одговара на ѕверот со четири мотори Zeekr 001 FR лансиран минатата година. Има поагресивни браници, LiDAR сензор на покривот и нов заден спојлер. Има и нова боја на каросеријата наречена маслиново зелена (Olive Green.). Zeekr 001 може да се пофали со дарежливи димензии (должина: 4977 mm / ширина: 1999 mm / висина: 1545 mm) и меѓуоскино растојание од 3005 mm.

Во внатрешноста, новиот Zeekr 001 има неколку подобрувања во однос на стариот модел. Тој нуди нова контролна табла и волан слични на оние на Zeekr 001 FR. Променети се и неговите внатрешни шеми на бои. Покрај тоа, Zeekr го подобри и квалитетот на текстурите што се користат во внатрешноста на автомобилот. Други ажурирања вклучуваат вибрирачки седишта, 15,6-инчен екран кој може да се ротира лево и десно, 35,5-инчен дисплеј со зголемена реалност и чип Snapdragon 8295.

Погонски агрегат на новиот модел Zeekr 001

Новиот Zeekr 001 користи технологија за полнење од 800 волти. Благодарение на оваа технологија, тој поддржува V2V (vehicle-to-vehicle) полнење со максимална моќност од 60 kW. Ова значи дека Zeekr 001 може да наполни друго електрично возило со моќност на просечна станица за полнење DC. Покрај тоа, оваа платформа му овозможи на Zeekr да ја зголеми излезната моќност на новиот модел 001. Zeekr 001 со LFP батерија може да се полни од 10 до 80% за 11,5 минути благодарение на системот 5C.

Пакетот NMC може да го направи истото за 15 минути благодарение на системот 4C. Според Zeekr, може да се полни за 5 минути за опсег од 256 километри.

Новиот Zeekr 001 има електричен мотор со постојан магнет од 310 kW (416 КС) на задната оска, добиен од моделот Zeekr 001 FR. Моделот со погон на четири тркала има и асинхрон индукциски мотор од 270 kW (362 КС) на предната оска. Предноста на користењето на овој тип на електромотори на предната оска е високата енергетска ефикасност при возење со мала брзина во сообраќаен метеж.

Од друга страна, новиот Zeekr 001 може да забрза од 0 до 100 km/h за 3,3 секунди.

Новиот Zeekr 001 има 2 опции за батерии на располагање:

  • 95 kWh, LFP, опсег до 675 km
  • 100 kWh, троен NMC, опсег: 705 – 750 km (во зависност од типот на погонот)

Zeekr 001 – Опрема

Во внатрешноста, овој liftback има 28 звучници на Јамаха од 3000 W наместо осумте на претходникот. Секој потпирач за глава (освен централното задно седиште) има два вградени звучници. Покрај тоа, овој акустичен систем е дел од стандардната опрема. Друга карактеристика на Zeekr 001 е панорамскиот покрив со десет независни сегменти кои ја менуваат бојата.

Zeekr 001 е опремен и со електронски контролирани врати и воздушно потпирање со двојна комора за да се зголеми удобноста при возењето. Има и CDC систем за суспензија што го подобрува управувањето со возилото. Zeekr е горд на фактот дека првиот кинески Ф1 возач, Zhou Guanyu (Жоу Гианжу), помогна во прилагодувањето на шасијата на болидот.

Новиот Zeekr 001 може да биде опремен со електрична кука за влечење, а капацитетот за влечење е 2 тони.

Zeekr 001 нуди и напреден систем за автономно возење, кој ќе поддржува напреден градски систем за навигација NZP, помош при паркирање AVP и систем LCC во вториот квартал од оваа година.

Ова е резултат на соработката на Zeekr со Mobileye. Овој систем ќе биде достапен бесплатно за клиентите во Кина кои ќе го резервираат Zeekr 001 пред 31 март.

Се уште не е познато кога и дали воопшто ќе биде достапен во Европа.

*Опремата и техничките податоци може да се разликуваат во зависност од земјата или регионот.

 

НАЈНОВИ